Ankara Havadis

ASKİ’den su sayaçları için donma uyarısı

ANKARA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (ASKİ) GENEL MÜDÜRÜ ERDOĞAN ÖZTÜRK, KIŞ MEVSİMİNİN BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE 2 MİLYON 435 BİN 792 ABONEYİ, SU SAYAÇLARININ DONMA RİSKİNE KARŞI ÖNLEM ALMALARI KONUSUNDA UYARDI. SAYAÇLARIN BULUNDUĞU YERİN HAVA CEREYANINA KARŞI KORUNMASI AMACIYLA AÇIK BÖLÜMLERİN KAPATILMASI VE KIRIK CAMLARIN YENİLENMESİ GEREKTİĞİNE DİKKAT ÇEKEN ÖZTÜRK, DONAN SAYAÇ VE SU BORULARINA ATEŞ YA DA SICAK SU İLE MÜDAHALE EDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.

ASKİ’den su sayaçları için donma uyarısı
66 views
03 Aralık 2020 - 11:10

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, kış mevsiminin başlaması ile birlikte 2 milyon 435 bin 792 aboneyi su sayaçlarının donma riskine karşı önlem almaları konusunda uyardı.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’te 2 milyon 435 bin 792 aboneyi kış aylarında su sayaçlarının donma riskine karşı önlem almaları konusunda uyardı. Aşırı soğukların sayaç ve su borularına zarar verebileceğini belirten Öztürk, sayaçların ve su borularının hava ile temas eden açık bölümlerinin cam yünü, bez parçası, talaş ya da boru kılıfı gibi malzemelerle kaplanmasının önemine dikkat çekti.

“Donan sayaçlara sıcak su ve ateşle müdahale etmeyin”

Abonelerin ve apartman yöneticilerinin koruyucu önlemler alarak sayaç yerlerini temiz, aydınlık ve rüzgâr almayacak şekilde düzenlemeleri, özellikle de sayaçların kırık camlarını yenilemeleri gerektiğini vurgulayan Öztürk, şu uyarılarda bulundu:

“Bazı abonelerimiz donan sayaç ve su borularına sıcak su ve ateşle müdahale ederek açmaya çalışıyor. Bu da sayaçlara zarar vererek bir daha kullanılamaz hale getiriyor. Donan sayaçlara kesinlikle bu şekilde müdahale edilmemelidir. Donma sonucu patlayan sayaçtan akan su, diğer sayaçların da donmasına neden olmaktadır. Bu durumda suyun vanadan kapatılarak kesilmesi ve vakit kaybetmeden ASKİ yetkililerine başvurulması gerekir.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.