Ankara Havadis

Atatürk’ün Milli Mücadele sırasında karargah olarak kullandığı yer restore edilerek ziyarete açılacak

KEÇİÖREN BELEDİYESİ, ANKARA ÜNİVERSİTESİ TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA TEKNOKENTİ’NİN BAHÇESİNDE METRUK HÂLDE BULUNAN VE MİLLİ MÜCADELE SIRASINDA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN KARARGÂH OLARAK KULLANILAN ‘ATATÜRK EVİ’Nİ RESTORE EDECEK.

Atatürk’ün Milli Mücadele sırasında karargah olarak kullandığı yer restore edilerek ziyarete açılacak
79 views
08 Aralık 2020 - 13:10

Keçiören Belediyesi, Ankara Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknokenti’nin bahçesinde metruk halde bulunan ve Milli Mücadele sırasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından karargah olarak kullanılan ‘Atatürk Evi’ni restore edecek.

Keçiören’in Milli Mücadele’de önemli bir yeri olduğunu söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Milli Mücadelemizin ve büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırası olan bu yapıyı restore ederek bu güzel hatırayı hem yaşatacağız hem de geleceğe taşıyacağız. Kurtuluş Savaşımızın mimarı ve kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldiğinde aslında Milli Mücadele’nin karargahına; Keçiören’e gelmiştir. Şu an Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün bulunduğu binada Milli Mücadeleyi yönetmiştir. Aynı zamanda TEKNOKENT’in bahçesinde bulunan bu yapıyı da karargah olarak kullanmıştır. Maalesef şu an metruk bir halde olan yapıyı inşallah en kısa zamanda Ankara Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile beraber restore edip Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında veya daha öncesinde açmış olacağız. Yapının restorasyonunu da aslına uygun şekilde yapıp, Atatürk’ün yaşadığı yer olarak ziyaret edilecek bir mekân haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.