Ankara Havadis

ATO Başkanı Baran: “100 milyar dolarlık ticaret hedefi için çalışıyoruz”

DEİK/ DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİ (DTİK) AMERİKA BÖLGE KOMİTESİ BAŞKANI DERYA TAŞKIN, ABD’DE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜREN İŞ İNSANI ÜZEYİR ŞAHİN İLE BİRLİKTE ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

ATO Başkanı Baran: “100 milyar dolarlık ticaret hedefi için çalışıyoruz”
112 views
22 Eylül 2020 - 11:50

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaklaşık 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak hedef olarak açıkladıkları 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için çalışıyoruz” dedi.

DEİK/ Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Bölge Komitesi Başkanı Derya Taşkın, ABD’de faaliyetlerini sürdüren iş insanı Üzeyir Şahin ile birlikte ATO Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun yıllardan bu yana pek çok konuda inişli çıkışlı ama ekonomik olarak sağlam bir ilişki yürütüldüğünü kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası olarak ticari ilişkileri geliştirip güçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türkiye’nin pandemi sürecini başarıyla yürüttüğünü anlatan Baran, ABD’nin de içinde bulunduğu çok sayıda ülkeye tıbbi cihaz gönderildiğini dile getirdi.

Tıbbi cihaz üretim merkezi haline gelen Ankara’da, sağlık turizminin de öne çıktığını ifade eden Baran, “G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini dile getirmişti. Biz de bu hedef doğrultusunda çalışma yapıyoruz. Ankara olarak ayrıca sağlık turizmi ile de katkıda bulunmak istiyoruz. Türkiye’de iyi eğitimli hekimlerimiz, övgüye değer sağlık hizmetlerini, ABD ile kıyaslanamayacak fiyatlarla gerçekleştiriyor” diye konuştu.

DEİK/ Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Bölge Komitesi Başkanı Derya Taşkın da, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmenin yanı sıra, ABD’den Türkiye’ye gelen yatırımın artması için de çalışma yaptıklarını anlattı. ABD’de yaşayan Türk girişimcilerin başarılarından bahseden Taşkın, aynı zamanda Türkiye’nin doğru tanıtımı için de görev üstlendiklerini söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.