Ankara Havadis

ATO Başkanı Baran: “Tacikistan’la ticaret hacmimiz orta vadede 1 milyar dolara çıkabilir”

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRSEL BARAN, SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALANMASI VE VİZESİZ GEÇİŞ İMKANI SAĞLANMASI DURUMUNDA TACİKİSTAN’LA TİCARİ İLİŞKİLERİN GELİŞEBİLECEĞİNİ BELİRTEREK, “ÜYELERİMİZE VİZESİZ SEYAHAT VE GÜVENLİ TİCARET İMKANI SAĞLANMASIYLA BİRLİKTE TACİKİSTAN İLE TİCARET HACMİMİZ ORTA VADEDE CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR” DEDİ.

ATO Başkanı Baran: “Tacikistan’la ticaret hacmimiz orta vadede 1 milyar dolara çıkabilir”
23 views
20 Ekim 2021 - 15:10

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması ve vizesiz geçiş imkanı sağlanması durumunda Tacikistan’la ticari ilişkilerin gelişebileceğini belirterek, “Üyelerimize vizesiz seyahat ve güvenli ticaret imkanı sağlanmasıyla birlikte Tacikistan ile ticaret hacmimiz orta vadede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği 1 milyar dolara çıkabilir” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Geçtiğimiz hafta Duşanbe’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Tacikistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı hakkında bilgi veren Saatçioğlu, “Asya-Pasifik koridoru ülkemiz açısından çok önemli ve Tacikistan da Orta Asya coğrafyasında lojistik olarak bu bölgeye erişimi sağlayan bir ülke” dedi.

Tacikistan’ın Türkiye ile ticari ilişkileri daha da geliştirmek ve Türk yatırımcıları ülkesine çekmek istediğini kaydeden Saatçioğlu, alüminyum ve pamuk üretiminin gerçekleştiği Tacikistan’a bu alanlarla ilgili sanayi tesisleri kurulabileceğini belirtti. Saatçioğlu, Tacikistan’ın medikal sanayi sektörüyle de yakından ilgilendiğini anlattı.

ATO Başkanı Baran da Tacikistan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerini ve Tacikistan’a dair gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “İki ülke Mevlana gibi bir ortak kültür hazinesine sahip olmasına rağmen ticari alanda arzu edilen gelişimi henüz sağlayamadı” dedi.

Türk iş insanlarının girişimci ruhla dünyanın dört bir yanında yatırımlara imza attığını kaydeden Baran, Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması ve vizesiz geçiş imkanı sağlanması durumunda Tacikistan’la ticari ilişkilerin gelişebileceğini anlattı. Baran, “Üyelerimize vizesiz seyahat ve güvenli ticaret imkanı sağlanmasıyla birlikte Tacikistan’la ticaret hacmimiz orta vadede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği 1 milyar dolara çıkabilir” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.