Ankara Havadis

ATO Başkanı Baran’dan “arabuluculuk sistemi”ne övgü

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) BAŞKANI GÜRSEL BARAN, “ARABULUCULUK SİSTEMİ” TÜRK HUKUK SİSTEMİ İÇERİSİNDE UYGULANMAYA BAŞLADIĞINDAN BU YANA MAHKEMELERDE YILLAR SÜREBİLEN KONULARIN KISA SÜREDE ÇÖZÜME KAVUŞTUĞUNU BELİRTEREK, “AHİLİK GELENEĞİNİN GÜNÜMÜZE UYARLAMASI OLAN ARABULUCULUK SİSTEMİ, KESİNTİSİZ TİCARETİN ANAHTARIDIR. UZUN SÜREN TİCARİ DAVALARIN ZAMAN MALİYETİNİ DÜŞÜREN VE HUSUMETİ DEĞİL ANLAYIŞLI YAKLAŞIMI DESTEKLEYEN BU SİSTEM, TOPLUMSAL BARIŞIN DA TEMİNATIDIR” DEDİ.

ATO Başkanı Baran’dan “arabuluculuk sistemi”ne övgü
135 views
21 Ağustos 2020 - 11:10

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, “arabuluculuk sistemi” Türk hukuk sistemi içerisinde uygulanmaya başladığından bu yana mahkemelerde yıllar sürebilen konuların kısa sürede çözüme kavuştuğunu belirterek, “Ahilik geleneğinin günümüze uyarlaması olan arabuluculuk sistemi, kesintisiz ticaretin anahtarıdır. Uzun süren ticari davaların zaman maliyetini düşüren ve husumeti değil anlayışlı yaklaşımı destekleyen bu sistem, toplumsal barışın da teminatıdır” dedi.

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamayla üyelerine iş uyuşmazlıkları ve ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk sistemini kullanma çağrısında bulundu. Dünyada 160 ülkede uygulanan arabuluculuğun Türkiye’de 14 Kasım 2013 tarihinden bu yana hukuk sistemine girdiğini hatırlatan Baran, arabuluculuk sisteminin kabul edilmesiyle birlikte zaman içinde iş uyuşmazlıklarının yanı sıra, ticari uyuşmazlıklarla tüketici uyuşmazlıklarının da kapsama alındığını anlattı. Arabuluculuk sistemine başvuranların mahkemeye müracaat ettiğinde karşılaştığı dosya masrafı, yargılama gideri gibi kalemleri ödemek zorunda kalmadığını kaydeden Baran, ticari hayatta zamanın en önemli sermaye olduğunu belirtti. Arabuluculuk sistemini seçen ATO üyelerinin çok daha kısa sürede barışçıl yollarla sonuca ulaştığını söyleyen Baran, “Mahkemelerde bin günde çözülecek bir konu arabuluculuk sisteminde günler içinde, hatta bazen saatler içinde çözüme kavuşabiliyor. Barışçıl bir sistem üzerine kurulan arabuluculuk sisteminde taraflar çoğunlukla el sıkışarak dostça ayrılıyor” ifadelerini kullandı.

Arabuluculuk görüşmelerinin “gizlilik ilkesi” çerçevesinde gerçekleştirilmesinin ayrıca önemli olduğunu vurgulayan Baran, “Ticari itibarın korunması, bu sistemin en büyük avantajlarından biri” ifadelerini aktardı. Dijitalleşmenin tüm hayatı kapladığı bu dönemde ticaretin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde sonuçlanmasının önemine vurgu yapan Baran, arabuluculuk ve tahkim sistemlerinin Türkiye’nin uluslararası alanlarda itibarını artırdığını ve yatırımcılar için ülkeyi cazip hale getirdiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Ticaretimizi kolaylaştıracak, ekonomimizi ve yargı sistemimizi güçlendirecek, toplumsal barışımıza katkı sağlayacak her düzenleme bizim için önemli ve değerlidir. Yargı sistemimizin bize sunduğu kolaylıkları ticari hayatımızda işlevsel olarak kullanıp ekonomimizin gelişmesine katkı sağlamalıyız. Ticaret hayatını kolaylaştırmaya yönelik uygulamaları nedeniyle Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyor, üyelerimizi, tüm iş insanlarımızı iş ve ticari uyuşmazlıklarında arabuluculuk sisteminden yararlanmaya davet ediyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.