Ankara Havadis

ATO, Türkiye’ye yeni bir meslek standardı kazandırdı

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) BAŞKANI GÜRSEL BARAN, “AKTARLIĞIN BELGELİ MESLEK HALİNE GELMESİYLE KÜLTÜREL MİRAS VE HAFIZA KORUNACAK” DEDİ.

ATO, Türkiye’ye yeni bir meslek standardı kazandırdı
54 views
12 Ağustos 2021 - 13:10

Aktarlığın belgeli meslek haline gelmesiyle birlikte gençler tarafından tercih edileceğini belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, “Aktarlığın belgeli meslek haline gelmesiyle kültürel miras ve hafıza korunacak” dedi.

ATO’nun Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile geçen yıl Temmuz ayında imzaladığı protokol uyarınca başlatılan ve ATO İdea tarafından yürütülen Aktarlık Mesleği İçin Ulusal Meslek Standardı Hazırlama çalışmaları tamamlandı. Sektöre nitelikli iş gücünün yetişmesi için gereken bilgi, beceri, tavır ve tutumların belirlenmesi ve standart geliştirilmesi için ATO 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi ve Aktarlar Derneği toplantılar yaptı. Bu toplantılarda ortaya konan sonuçlar, ilgili sektörlerin görüşüne sunulmasının ardından Aktar (Seviye 5) Meslek Standardı” onaylandı. Aktarlık Meslek Standardı daha sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından kabul edilerek 11 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise şunları dedi:

“Kültürel mirasımız korunarak yeni nesillere aktarılacak ve ekonomimize bugünkünden daha çok kaktı sağlayacak. Yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin hala sözlü kültürle yeni nesillere aktarılması, mesleğin kendisine yapılan büyük haksızlıktı. Ankara Ticaret Odası olarak mesleğin hakkını teslim edebilmek için bu çalışmayı başlattık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aktarlığın meslek olarak belgelenmesiyle birlikte, geleneksel yöntemlerle aktarılan bilgiler, bilim temelli modern metotlarla icra edilecek ve kayda geçirilecek ve böylece önemli bir kültür mirasımız ve hafızası korunmuş olacak.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.