Ankara Havadis

Bakan Pakdemirli: “Ülkemizin en büyük 4. hidroelektrik santrali tam kapasite enerji üretimine başladı”

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ, TAM KAPASİTE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLAYAN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 4. HİDROELEKTRİK SANTRALİ ILISU PROF. DR. VEYSEL EROĞLU BARAJI’NIN ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 2,8 MİLYAR LİRALIK KATKI SAĞLAYACAĞINI SÖYLEDİ.

Bakan Pakdemirli: “Ülkemizin en büyük 4. hidroelektrik santrali tam kapasite enerji üretimine başladı”
58 views
24 Aralık 2020 - 12:10

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tam kapasite elektrik üretimine başlayan Türkiye’nin en büyük 4. hidroelektrik santrali Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nın ülke ekonomisine yıllık 2,8 milyar liralık katkı sağlayacağını söyledi.

Sınıfında dünyanın en büyük gövdesine sahip ve ülkenin 4. büyük hidroelektrik santrali olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’te ilk türbinin 19 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yolu ile iştirak ettiği törenle devreye alındığını belirten Bakan Pakdemirli, “İlk etapta bu törenle 200 MW kurulu gücündeki türbin üretime başladı” dedi.

23 Aralık tarihi itibarı ile barajda 6 ünitenin tamamının devreye alınarak, tesisin tam kapasite ile enerji üretimine başladığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, bugün itibarı ile barajdan 2 milyar kilowatt saat enerji üretilerek ülke ekonomisine 7 ayda yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.

Yıllık 2.8 milyar liralık enerji üretimi

6 ünitenin tamamının devreye alınmasıyla birlikte bundan sonraki süreçte barajın ülke ekonomisine yılda 2.8 milyar TL katkı sağlayacağının altını çizen Pakdemirli, “Toplam kurulu gücü 1200 MW olan 6 adet santral ile yılda ortalama 4.120 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Proje üreteceği yeşil enerji ile daha temiz ve yaşanabilir bir geleceğe katkı sağlayacak. Bu büyük enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilmesi hedeflenen Cizre Barajı’na bırakılan sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi ovalarında toplam 765 bin dekar alanın modern teknikler ile sulanması ve yılda 1 milyar 168 milyon KWh enerji üretilmesi mümkün olabilecek. Cizre Barajı tamamlandığında yıllık 1 milyar TL ilave gelir artışı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Temelden yüksekliği 135 metre, maksimum göl hacmi 10,625 milyar metreküp olan Ilısu Barajı, 24 milyon metreküp gövde hacmi ile Atatürk Barajı’ndan sonra ülkenin 2. büyük barajıdır. Ilısu Barajı, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde ise dolgu hacmi bakımından dünyada 1. sırada yer almaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.