Ankara Havadis

Bakan Pekcan, AB Ticaret Komiseri Dombrovskis ile görüştü

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN, EKİM AYINDA GÖREVİNE BAŞLAYAN AB TİCARET KOMİSERİ VE AVRUPA KOMİSYONU BAŞKAN YARDIMCISI VALDİS DOMBROVSKİS İLE VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE GÖRÜŞTÜ.

Bakan Pekcan, AB Ticaret Komiseri Dombrovskis ile görüştü
77 views
09 Aralık 2020 - 12:10

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayında görevine başlayan AB Ticaret Komiseri ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile video konferans yöntemiyle görüştü. Yeşil dönüşümde uluslararası finansmana erişimin önemli olduğunu belirten Bakan Pekcan, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin güncellenmesine de büyük önem verdiğini vurguladı.

Ticaret Bakanı Pekcan’ın AB Ticaret Komiseri ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile yaklaşık 1 saat süren görüşmesinde Türkiye-AB ticari ilişkileri, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Brexit, çelik koruma önlemleri, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, Serbest Ticaret Anlaşmaları, A.TR belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi gibi konular ele alındı. Sözlerine Ekim ayında AB’nin Ticari İşlerinden Sorumlu Komiseri olarak görevlendirilen Dombrovskis’e başarılar dileyerek başlayan Pekcan, Dombrovskis’in yeni görev döneminde Türkiye ile AB arasında ticari ilişkileri daha ileri taşıyacak yakın ve etkili bir diyaloğun kurulacağına inandığını dile getirdi. Bugün küresel anlamda karşı karşıya kalınan ticari ve ekonomik sorunlara rağmen Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yakın işbirliğinin daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Pekcan, Türkiye ile AB arasındaki ticari ilişkileri ileri taşımanın Avrupa bölgesindeki değer zincirlerinin güçlendirilmesi ve rekabetçiliğin artırılması bakımından önemli olduğunu ifade etti.

“Türkiye olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesine büyük önem veriyoruz”

Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine de değinen Pekcan, anlaşmanın her iki tarafın da ekonomik çıkarlarına hizmet ettiğini ve karşılıklı birçok kazanım sağladığını söyledi. Pekcan, Gümrük Birliği anlaşmasında mevcut yapının günümüz gereklerine cevap vermekte yetersiz kaldığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Türkiye olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesine büyük önem veriyoruz. Günümüz ekonomik ortamında Gümrük Birliği, tarafların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı. Sistemik ve spesifik yapısal sorunların yanı sıra anlaşma, hizmetler, e-ticaret gibi sektörleri kapsamıyor. Yaşadığımız dijital çağda bu alanların önemi giderek artıyor. Korona virüsün küresel ekonomiye getirdiği zorluklar, Gümrük Birliğini güncelleme ihtiyacını ve dünyadaki mevcut değer zincirlerinin yeniden yapılandırılması gerekliliğini daha da güçlendirdi. Mevcut anlaşmanın hem yeni alanları kapsayacak şekilde genişletilmesi, hem de yapısal sorunları giderecek şekilde güncellenmesi önem taşıyor. Avrupa Komisyonundan da bu konuda destek bekliyoruz.”

İngiltere ile STA görüşmeleri ve AB’nin çelik önlemleri

Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri olan Birleşik Krallık (BK) ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) AB ile eş zamanlı olarak yürürlüğe koymayı amaçladıklarını belirten Pekcan, Gümrük Birliği kapsamında serbest dolaşımdan STA kapsamında menşe kurallara dayalı bir düzene geçişin olumsuz etkilerini bertaraf etmek açısından AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde Türkiye ile üçlü kümülasyon kurulmasının elzem olduğunu kaydetti. AB tarafından çelik ürünlerinde uygulanan korunma önlemlerine ilişkin Türkiye’nin endişe ve beklentilerini de gündeme getiren Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye’nin söz konusu korunma önlemlerinden en fazla olumsuz etkilenen ülke olduğuna dikkati çekti. Pekcan, AB’nin önlemlerinin iki taraf arasındaki anlaşmalara ve ortaklık ruhuna uygun şekilde gözden geçirilmesini talep etti.

“Yeşil dönüşümde uluslararası finansmana erişim önemli”

Avrupa Komisyonunun geçen yıl Aralık ayında açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ettiklerini anlatan Pekcan, “Bu değişikliklerin Türkiye-Avrupa Birliği Gümrük Birliği kapsamında ticari ilişkileri üzerindeki etkilerinin farkındayız. Bu dönüşüm büyük yatırımlar ve finansman gerektiriyor. Bu anlamda kapsayıcı bir finansman mekanizmasının sağlanması ve Türkiye’deki yeşil dönüşümü desteklemek için hem AB hem de uluslararası finansmana erişimin temin edilmesi kritik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Pekcan, AB Yeşil Mutabakatı kapsamında AB tarafından atılacak adımların ticarette bir korunma aracına dönüşmemesi, bunun yerine AB’nin stratejik hedeflerine katkı sağlayacak bir işbirliğinin geliştirilmesine odaklanılması gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaret Komiseri Dombrovskis ise, Türkiye’nin Gümrük Birliği sayesinde AB’nin değer zincirlerine entegre olmuş kilit bir ortak olduğunu belirtti. Dombrovskis, Türkiye-AB ilişkilerinin her iki tarafın vatandaşları, iş dünyaları ve bölge için çok önemli olduğunu, Türkiye’nin AB için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

İkili görüşmenin ardından Pekcan pandemi sonrasında Dombrovskis’i Ankara’ya davet ederken, Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis pandemi sonrasında Pekcan’la bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyacağını dile getirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.