Ankara Havadis

Başdenetçi Malkoç, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le görüştü

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI OMBUDSMANLAR BİRLİĞİ (İİTOB) BAŞKANI OMBUDSMAN ŞEREF MALKOÇ, AZERBAYCAN İNSAN HAKLARI KOMİSERİ SABİNA ALİYEVA’NIN DAVETİ ÜZERİNE BERABERİNDEKİ HEYETLE BİRLİKTE GİTTİĞİ AZERBAYCAN’DA CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV TARAFINDAN KABUL EDİLDİ. ERMENİSTAN’IN İŞGAL ETTİĞİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAKİ SALDIRILARI NETİCESİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ YERİNDE İNCELEMEK ÜZERE AZERBAYCAN’I ZİYARET EDEN MALKOÇ VE HEYETİNİ CUMHURBAŞKANI ALİYEV MAKAMINDA KABUL ETTİ.

Başdenetçi Malkoç, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le görüştü
101 views
22 Ekim 2020 - 12:10

İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği (İİTOB) Başkanı Ombudsman Şeref Malkoç, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva’nın daveti üzerine beraberindeki heyetle birlikte gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarındaki saldırıları neticesinde yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde incelemek üzere Azerbaycan’ı ziyaret eden İİTOB Başkanı Ombudsman Şeref Malkoç ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanı Aliyev makamında kabul etti. Başdenetçi Malkoç kabulde, “Ermenistan’ın 30 yıldır devam eden Azerbaycan toprağı Karabağ’ı işgali milyonlarca Azerbaycan vatandaşını mülteci yapmış ve çok ciddi insan hakları ihlallerine neden olmuştur. Ermenistan ayrıca Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen işgal ettiği topraklardan çekilmemiş ve son zamanlarda saldırılarını artırarak, yerleşim yerlerini bombalaması, kadın ve çocuklar dâhil çok sayıda Azerbaycan vatandaşının ölümüne ve yaralanmasına neden olmuştur” dedi.

Malkoç, yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde görüp incelemek, raporlamak ve dünyaya duyurmak için bölgeye geldiklerini, İİTOB Başkanı ve Türkiye Ombudsmanı olarak hazırlayacakları raporun Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarındaki tüm insan hakları ihlallerini içereceğini ve raporu başta İslam ülkeleri olmak üzere bütün dünya ombudsmanlarına, BM, AB, AGİT gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine göndereceklerini söyledi.

Aliyev “Türkiye’nin desteğini her daim hissediyoruz”

Cumhurbaşkanı Aliyev, Başdenetçi ve İİTOB Başkanı Malkoç’un ziyaretinin Azerbaycan halkı için çok değerli olduğunu belirtti. Birçok şehrin ve köylerin işgalden kurtarıldığını belirten Aliyev, Ermenistan’ın Gence ve Terter’de sivil halka saldırarak çok sayıda masum insanı şehit ettiğini ifade etti. Aliyev, Ermenistan tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerinin bütün dünyaya duyurulması amacıyla hazırlanacak raporun fevkalade aydınlatıcı olacağına inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca, Karabağ topraklarının tamamının işgalden kurtulmasının ardından İİTOB üye ülkeleri temsilcilerini buraya gelerek incelemelerde bulunması için davet etti.

Malkoç, Azerbaycan ziyaretinde Başsavcı Kamran Aliyev ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Farhad Abdullayev’le görüşmelerinin ardından Gence ve Mingeçevir şehirlerinde incelemelerde bulundu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.