Ankara Havadis

Eğitimde ve öğrenci başarısında en etkili yöntem olan “geri bildirim” için özel el kitabı hazırlandı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI, ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTIRAN EN ETKİLİ VE EN KOLAY YÖNTEM OLAN “GERİ BİLDİRİM”E İLİŞKİN ÖĞRETMENLERE ÖZEL BİR EL KİTABI HAZIRLADI. EL KİTABINDA, “GERİ BİLDİRİMİN ÖNEMİ”, “GERİ BİLDİRİM VERİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİ” GİBİ AKLA GELEBİLECEK HER TÜRLÜ SORUYA BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR IŞIĞINDA YANITLANIYOR.

Eğitimde ve öğrenci başarısında en etkili yöntem olan “geri bildirim” için özel el kitabı hazırlandı
87 views
07 Aralık 2020 - 16:10

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci başarısını artıran en etkili ve en kolay yöntem olan “geri bildirim”e ilişkin öğretmenlere özel bir el kitabı hazırladı. El kitabında, “geri bildirimin önemi”, “geri bildirim verilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği” gibi akla gelebilecek her türlü soruya bilimsel araştırmalar ışığında yanıtlanıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, öğretmenin öğrenciye verdiği doğru geri bildirim, öğrenmeyi ve başarıyı artıran en önemli yönetimlerin başında geliyor. Bu denli etkili bir öğretim aracını, en doğru şekilde kullanmak için yola çıkan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından geniş bir literatür taramasının ardından Öğretmenler İçin Geri Bildirim El Kitabı’nı hazırlandı.

Öğretmenler için hazırlanan kitapta, bir terim olarak “geri bildirim”in, öğrenene, kendi performansının nasıl göründüğünü gösteren bir ayna olduğunun altı çizilirken bu kavramın sıklıkla karıştırıldığı “tavsiyede bulunmak, övmek, değerlendirme ya da not vermek” edimlerinden biri olmadığı vurgulandı.

“Öğrenciye geribildirim vermek, en etkili yöntemlerden biri”

Geri bildirimin eğitimdeki önemine vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ”Uzun yıllar boyunca binlerce sınıfı gözlemleme imkanı buldum. Gözlemlerime dayalı olarak şunu söyleyebilirim ki öğrenciye geribildirim vermek, en etkili yöntemlerden biri. Son yıllarda yapılan araştırmalar da geri bildirim vermenin başarıyı ve öğrenmeyi artıran en etkili ve maliyeti en düşük yöntemlerden biri olduğunu ortaya koyuyor. Önemli olan, geribildirimi doğru şekilde vermek. Örneğin not vermek de bir geribildirim ama yeterli değil. Bu el kitabı, geri bildirime ilişkin teorik bilgilerin yanı sıra uygulamaya ilişkin somut öneriler de içeriyor. Burada yer alan bilgiler geniş bir literatür taramasına dayanıyor. Her meslektaşımın yararlanması dileğiyle” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.