Ankara Havadis

İletişim Başkanlığından dijital “Kazasker Mustafa İzzet Sergisi”

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI TARAFINDAN “360 KÜLTÜR SANAT” PROJESİ KAPSAMINDA, AYASOFYA CAMİİ’NDEKİ 7,5 METRE ÇAPINDAKİ HAT LEVHALARINDAN WASHİNGTON ANITINDAKİ MERMER OSMANLI KİTABESİNE KADAR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA BİRÇOK ESERDE İMZASI BULUNAN “KAZASKER MUSTAFA İZZET EFENDİ” ANISINA HAZIRLANAN HAT ESERLERİ DİJİTAL SERGİSİ, 15 ARALIK’TA MARMARA ÜNİVERSİTESİ SULTANAHMET YERLEŞKESİNDE AÇILACAK.

İletişim Başkanlığından dijital “Kazasker Mustafa İzzet Sergisi”
101 views
14 Aralık 2020 - 19:10

İletişim Başkanlığı tarafından “360 Kültür Sanat” projesi kapsamında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki 7,5 metre çapındaki hat levhalarından Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar dünyanın dört bir yanında birçok eserde imzası bulunan Kazasker Mustafa İzzet Efendi anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi, 15 Aralık’ta Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açılacak.

İletişim Başkanlığı, milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginlikleri yeni iletişim araçlarını ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunmaya devam ediyor. Başkanlık, hologram ve özel projeksiyon teknolojisi ile dijital sergilerin gerçekleştirileceği yeni bir “360 Kültür Sanat” projesini daha hayata geçiriyor. Bu kapsamda Ayasofya Camii’ndeki 7,5 metre çapındaki devasa levhalardan Topkapı Sarayı Hazine Koğuşu Kitabesi’ne, Kahire Kavalalı Türbesi’ndeki İnsan Suresi’nden Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar birçok mekânda izi bulunan ve eserleriyle hat sanatına özgün bir yorum getiren Kazasker Mustafa İzzet Efendi anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi, 15 Aralık Salı günü Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açılacak.

19. yüzyıl Osmanlı hat sanatının ve musikisinin büyük isimlerinden, sülüs ve nesih yazılarında zamanının öncüsü Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin eserleri ve hayat öyküsü üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazları ile “360 Kültür Sanat Gösterimi” kapsamında sanatseverlerle buluşacak. 31 Aralık tarihine kadar 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonu ziyarete kapalı olacak. Sergiye girişlerde ateş ölçümü yapılarak, misafirlerin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması sağlanacak.

Kazasker Mustafa İzzet Efendi hakkında

Eserleri sınırları aşmış hat sanatının önemli temsilcilerinden olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi, 1801 yılında Kastamonu Tosya’da doğdu. Osmanlı sanat dünyasının saygıdeğer isimlerinden olan Mustafa İzzet Efendi, hayatı boyunca 11 mushaf, 30’dan fazla enam, 250’den fazla hilye ile yüzlerce levha, kıta ve murakka yazdı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 1848’deki restorasyonu esnasında yazmış olduğu takım levhalar ve kubbedeki Nûr Sûresi istifi en önemli eserleri arasındadır. Washington Anıtı’nda bulunan kitabesi ile de sınırları aşmış bir hattattır. Mustafa İzzet’in nesih harfleri, Osmanlı matbaacılığında 1928 harf inkılâbına kadar kullanılmıştır. 15 Kasım 1876’da vefat eden Mustafa İzzet Efendi, Tophane’deki Kâdirihâne Tekkesi’nin hazîresine defnedilmiştir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.