Ankara Havadis

Kaçak av ile mücadelede teknolojik takip

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA BAĞLI DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ, BİR İHBAR ÜZERİNE SİVAS’IN DİVRİĞİ İLÇESİNDE “DRONE” İLE KAÇAK AV TAKİBİ GERÇEKLEŞTİRDİ. TAKİP SONUCUNDA KAÇAK YABAN KEÇİSİ AVINA ÇIKTIĞI TESPİT EDİLEN 4 KİŞİ “DRONE” İLE TAKİP EDİLEREK ERZİNCAN SINIRLARI İÇERİSİNDE YAKALANDI. YAKALANAN KİŞİLERE 18 BİN 900 LİRA CEZA KESİLEREK, BERABERLERİNDEKİ TÜFEKLER JANDARMAYA TESLİM EDİLDİ.

Kaçak av ile mücadelede teknolojik takip
62 views
30 Aralık 2020 - 13:10

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri, Sivas’ın Divriği ilçesinde drone ile kaçak av takibi gerçekleştirdi. Takip sonucunda kaçak yaban keçisi avına çıktığı tespit edilen 4 kişi Erzincan sınırları içerisinde yakalandı. Yakalanan kişilere 18 bin 900 lira ceza kesilerek, tüfekleri jandarmaya teslim edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, yaban hayatı türlerini korumak için yürüttüğü av koruma ve kontrol çalışmalarında teknolojiden faydalanıyor. Covid-19 salgını dolayısıyla Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu geçtiğimiz hafta sonu Sivas’ta gelen bir ihbarı değerlendiren DKMP ekipleri, Divriği İlçe Jandarma Karakolu personelinin de desteğiyle ihbara konu saha olan Divriği ilçesinde “drone” ile kaçak av takibi gerçekleştirdi. Yapılan incelemeler sonucunda görüntüde yer alan ve kaçak yaban keçisi avına çıktığı tespit edilen 4 kişi drone ile takip edilerek Erzincan sınırları içerisinde yakalandı. Yakalanan 4 kişiye “yasadışı avlanmak” ve “sokak kısıtlamasını ihlal”den 18 bin 900 lira ceza kesilerek, beraberlerindeki tüfekler jandarmaya teslim edildi. Yaşanan olay, drone ile kaçak av takibi açısından bir ilk olma özelliği taşırken, DKMP Genel Müdürlüğü bu şekilde saha denetimleri yapmaya devam edecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.