Ankara Havadis

Kafe çalışanının, soluk borusuna yemek kaçan minik kızı kurtardığı anlar kameraya yansıdı

ANKARA’NIN KAHRAMANKAZAN İLÇESİNDE ANNESİYLE GİTTİĞİ KAFEDE YEMEK YEDİĞİ SIRADA NEFES BORUSUNA YEMEK KAÇAN 2 BUÇUK YAŞINDAKİ MİNİK KIZ ÇOCUĞU, KAFE PERSONELİNİN UYGULADIĞI “HEİMLİCH MANEVRASI”YLA SON ANDA KURTARILDI. ÇEVREDEKİLERİN BÜYÜK PANİK YAŞADIĞI VE MİNİK KIZIN YAŞAMA TUTUNDUĞU OLAY ANINA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER İSE GÜVENLİK KAMERASINA SANİYE SANİYE YANSIDI.

Kafe çalışanının, soluk borusuna yemek kaçan minik kızı kurtardığı anlar kameraya yansıdı
71 views
25 Aralık 2021 - 15:10

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde annesiyle gittiği kafede yemek yediği sırada nefes borusuna yemek kaçan 2 buçuk yaşındaki minik kız çocuğu, kafe personelinin uyguladığı ’Heimlich Manevrası’yla son anda kurtarıldı. Çevredekilerin büyük panik yaşadığı ve minik kızın yaşama tutunduğu olay anına ilişkin görüntüler ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Kahramankazan Belediyesince bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ve tüm işletmesinin farklı engel türlerine sahip 15 engelli birey tarafından yapıldığı Kahramankazan Belediyesi Engelsiz Kafe’de herkesi korkutan bir olay yaşandı. Kafeye annesiyle birlikte gelen 2 buçuk yaşındaki minik kız çocuğunun yemek yediği sırada nefes borusuna yemek kaçtı. Durumu fark eden Engelsiz Kafe personelleri hemen annenin ve minik çocuğun yardımına koşarak müdahalede bulundu. İlk yardım eğitimi almış olduğu öğrenilen kafe sorumlusu Zeynel Camcı, minik çocuğa, nefes borusuna herhangi bir şeylerin kaçması durumunda uygulanan “Heimlich Manevrası” olarak bilinen ilk yardım tekniğini uyguladı. Camcı, uyguladığı ilk yardım tekniği sonucu minik çocuğun nefes borusuna kaçan yemek parçalarını çıkarmayı başardı. Ölümün kıyısından dönen çocuğun durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yaşanan bu korkulu dolu anlar ise kafenin güvenlik kameralarına yansıdı.

“Çocuğu kucağıma aldıktan sonra elinin boğazında olduğunu gördüm”

Yaşanılan korku dolu anları anlatan Zeynel Camcı, “Burada farklı engel türlerine sahip olan 15 engelli bireyle birlikte çalışıyoruz. Bağrış çağrış sesleri duydum, koşarak olayın ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bir hanımefendinin kucağında bir çocuğun sırtına vurduğunu gördüm ve hemen çocuğu kucağıma aldım. Çocuğu kucağıma aldıktan sonra elinin boğazında olduğunu gördüm. Daha önce ilk yardın eğitimini almıştım. Çocuğa hemen ‘Heimlich Manevrası’ uyguladım. İlk başta başarılı olamadım, fakat sonrasında bir hamle daha yaptım, Allah’ın izniyle çocuk gözlerini açtı. Allah onu ailesine bağışladı, çok şükür çocuğumuz kurtuldu” dedi.

“Çok şükür çocuğumuz kurtuldu”

Kendisinin ve kızının isminin açıklanmasını istemeyen anne ise çocuğuna yardım eden kafe çalışanlarına sonsuz teşekkür ettiğini belirterek, “Büyük korku ve panik yaşadım. Allah onlardan razı olsun, çocuğumu kurtardılar” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.