Ankara Havadis

“Kamu, STK Uyum Buluşmaları”nın 3’üncüsü Marmara özelinde gerçekleştirildi

GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYUM VE İLETİŞİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ (BMMYK) İŞ BİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN “KAMU, STK UYUM BULUŞMALARI”NIN ÜÇÜNCÜSÜ 10 ARALIK 2020 TARİHİNDE ÇEVRİM İÇİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. MARMARA BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN STK’LARIN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİK; GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI DR. GÖKÇE OK VE BMMYK TÜRKİYE TEMSİLCİ YARDIMCISI DANİELA CİCCHELLA’NIN AÇILIŞ KONUŞMALARI İLE BAŞLADI.

“Kamu, STK Uyum Buluşmaları”nın 3’üncüsü Marmara özelinde gerçekleştirildi
18 views
11 Aralık 2020 - 13:10

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Kamu, STK Uyum Buluşmaları”nın üçüncüsü 10 Aralık’ta çevrimiçi gerçekleştirildi.

Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren STK’ların katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok ve BMMYK Türkiye Temsilci Yardımcısı Daniela Cicchella’nın açılış konuşmaları ile başladı. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, “Mart döneminde bir Pazarkule süreci yaşadık. 72 farklı milletten yaklaşık 13 bin insan karşıya geçebileceğim ümidi ile orayı kamp alanı haline dönüştürdü. Türkiye hem kamunun, hem de STK’nın birbirinden çok güzel ve çok özel örnekleri ile geliştirmiş olduğu kapasite ile oradaki olayı insani bir drama ve krize dönüştürmedi. Birçok STK ve kamu birimi ile çok güzel bir sınav verdi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığına değinen BMMYK Türkiye Temsilci Yardımcısı Daniela Cicchella ise, “Ulusal sivil toplum kuruluşlarından yerel ve halk tabanındaki kuruluşlara kadar birçok sivil toplum aktörü Türkiye’de ve bu bölgede mültecilere yönelik çalışmalarda kritik bir rol oynamıştır” dedi.

Etkinliğin ikinci bölümünde Göç Uzmanı Abdülsamed Korkut tarafından “Türkiye’de Yürütülen Uyum Faaliyetleri” konusunda sunum yapıldı. Program kapsamında Dr. Gökçe Ok ve Göç Uzmanı Abdülsamed Korkut moderatörlüğünde soru cevap oturumu gerçekleştirildi.

Programa İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan Tuncer, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uluslararası Koruma Dairesi Başkanı Harun Başıbüyük, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Gülbahar Arslan El Nasharty, AFAD Gönüllü ve Bağışçı İlişkiler Dairesi Başkanı Mehmet Akif Can, Kızılay Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Projeler Koordinatörü Munir Tireli, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Sevim Bulut ve yabancılara yönelik çalışmalar yürüten Marmara Bölgesi’ndeki sivil toplum kuruluşları katıldı. Programda yabancıların toplumsal uyum süreçlerine ilişkin konular değerlendirilirken, STK’lar eliyle yürütülen uyum faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmelere ve uyum politikalarına ilişkin STK’ların tavsiyelere de yer verildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.