Ankara Havadis

Keçiören Belediyesinden Türkmenistan ile iş birliği adımı

KEÇİÖREN BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCISI SABİHA AKDEMİR İLE KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRÜ BUKET PAKER, İKİ ÜLKE İKİLİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ YÖNÜNDEKİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TAVSİYE KARARI VE KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI TURGUT ALTINOK’UN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA, 21 EKİM ÇARŞAMBA GÜNÜ TÜRKMENİSTAN CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ISHANKULİ AMANLYEV’ E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDULAR.

Keçiören Belediyesinden Türkmenistan ile iş birliği adımı
89 views
23 Ekim 2020 - 13:10

Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Sabiha Akdemir ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Buket Paker, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Dost ve kardeş ülke Türkmenistan’a Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un selamlarının iletilmesiyle başlayan görüşmede karşılıklı dostluk ve işbirliği mesajları paylaşıldı. Keçiören Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projelerin tümünün ulusal ve uluslararası düzeyde ülke politikasına yerel yönetimler olarak katkı sağlamak amacıyla yürütüldüğüne dikkat çekilen görüşmede Akdemir, “Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliğimiz ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdiyeva arasında yakın zamanda gerçekleşen toplantıdan çıkan sonuca paralel olarak bu ziyaretimizde de Türkiye ile Türkmenistan arasında kardeş şehir ilişkilerinin canlandırılması başta olmak üzere yeni platformlarda bir araya gelmenin faydalı olacağı konusunda fikir birliğine varılmıştır” dedi.

Görüşmede Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un “Turan ülküsüne” ömrünü adamış bir siyasetçi olarak Türk Cumhuriyeti büyükelçileri ile sıcak ilişkiler kurulması ve kardeş ülkelerle bağların kuvvetlendirilmesine yönelik her türlü girişimin dün olduğu gibi bugün de öncüsü ve destekçisi olmaya devam edeceği, Türkmenistan ile köklü bir dostluk ve kardeşliğin olması sebebiyle belediye ile büyükelçilik ilişkilerinin sıkı bir şekilde devam etmesinin gerekliliği paylaşıldı. Başkan Turgut Altınok’un geçmiş döneminde ilçede Türkmenistan Kurucu Cumhurbaşkanı Sapar Murat Türkmenbaşı ile Sultan Sencer’in isimlerinin verildiği iki park açtığı bilgisi de paylaşıldı.

Estergon Türk Kültür Merkezi’nde kapanan Türkmen Sofrası’nın elbirliğiyle tekrar açılması, halı dokumadan atlara, buğday tohumundan her türlü kültür-sanat zenginliğinin tanıtılmasına yönelik ortak projeler geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı. Görüşmede pandemi sonrası Türkmen günleri etkinliği ve benzeri programların yapılması, Türkmenistan’ın önemli el sanatlarının sergilenmesi gibi faaliyetler de gündeme geldi.

Keçiören Belediyesi’nin Türk Dünyası’nın dün olduğu gibi bugün de merkez ilçe belediyelerinden biri olma nosyonuna bağlı kalacağı, Başkan Altınok’un bu amaç uğruna hizmet etmeye ve hizmetkâr olmaya devam edeceği vurgulandı. Keçiören Belediyesi’nin dost ve kardeş bir merkez olarak planlanacak konferans, tiyatro, sergi ve benzeri platformlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacağı belirtildi.

Büyükelçi Ishankuli Amanlyev, Keçiören Belediyesi’ne de Başkan Altınok’un misafiri olarak davet edildi. Ziyarette Amanlyev’ya Keçiören Belediyesi sanat atölyesinde yapılan ebru ve hüsn-ü hat çalışması takdim edildi. Başkan Yardımcısı Sabiha Akdemir, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesi temennisi ile büyükelçilikten ayrıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.