Ankara Havadis

Kızılay, Batı Karadeniz’de yaraları sarıyor

BATI KARADENİZ’DE MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNİN ARDINDAN KIZILAY, SİNOP, BARTIN VE KASTAMONU’DA 436 AFET UZMANI VE GÖNÜLLÜSÜ İLE YARDIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. SELDEN ETKİLENEN VATANDAŞLARA GÜN BOYUNCA SU, SICAK YEMEK VE İKRAMLIK DAĞITIMI YAPAN KIZILAY, PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARINI DA BAŞLATTI.

Kızılay, Batı Karadeniz’de yaraları sarıyor
41 views
13 Ağustos 2021 - 15:10

Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinin ardından Kızılay, Sinop, Bartın ve Kastamonu’da 436 afet uzmanı ve gönüllüsü ile yardım çalışmalarını sürdürüyor. Selden etkilenen vatandaşlara gün boyunca su, sıcak yemek ve ikramlık dağıtımı yapan Kızılay, psikososyal destek çalışmalarını da başlattı.

Selin en fazla etkilediği Sinop’un Ayancık, Bartın’ın Ulus ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde mağdur olan vatandaşların beslenme ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay, afet uzmanları ve gönüllülerinden oluşan 436 kişilik ekip ve 51 mobil ikram ve hizmet aracıyla sahada görev yapıyor. Selin neden olduğu travmanın etkilerini azaltmak içinde çalışma başlatan Kızılay Psiko Sosyal Ekipleri ile vatandaşlara destek veriyor.

Kızılay Başkanı Kınık’tan bağışların koordinasyonu için önemli çağrı

Sinop Ayancık’ta çalışmaları inceleyen Dr. Kerem Kınık, bölgedeki durumla ilgili, “3 ilimizde etkilenen tüm ilçelerimizde mobil aşevlerimizi kurduk, günlük yaklaşık 20-25 bin öğün yemek çıkartıyoruz. 35 bin insana düzenli içme suyu, hijyen malzemesi ve beslenme desteği sağlıyoruz. Tahliye edilen vatandaşlarımızı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına veya devletimizin gösterdiği yerlere yerleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına TSK ve AFAD ile birlikte cevap vermeye çalışıyoruz. Şuanda içme suyu ciddi sıkıntı. Biz her gün bütün bölgelere sevkiyat yapıyoruz ama bağışçılarımızda da bu anlamda destek bekliyoruz. İçme suyu, kullanma suyu, çocuklar ve kadınlar için hijyen malzemeleri, sıfır giysilere ihtiyaç var. Bunları da bölgeye sevk ediyoruz” dedi.

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Kınık, “Afet bölgelerine erişim sıkıntılı olduğu için vatandaşlar çok iyi niyetle bagajlarına bir takım eşyalar koyarak ‘yardıma gidiyorum’ diyerek yola çıkıyorlar. Bunu yapmasınlar. Şu aşamada bölgeye erişimde ambulanslara, iş makinalarına öncelik vermemiz gerekiyor. Yollarda heyelan tehlikesi var. Kendi canlarını tehlikeye atmamaları gerekiyor. Onun için lütfen Kızılay gibi AFAD gibi sivil toplum kuruluşları gibi organizasyonu yöneten yapılarla irtibat kurarlarsa biz onları kendi lojistik merkezlerimizde karşılarız. Yardımlar da koordineli ve eşgüdümlü bir şekilde ilerler. Acımız büyük ama milletimiz ve devlerimiz de büyük. Yıkılanı yerine hep birlikte koyacağız” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.