Ankara Havadis

Kütüphaneler şehri Sincan’a Matematik Müzesi yapılıyor

SİNCAN BELEDİYESİ “MATEMATİĞE DOKUNUYORUM” SLOGANIYLA YEPYENİ BİR PROJEYİ DAHA HAYATA GEÇİRMEK İÇİN GÜN SAYIYOR.

Kütüphaneler şehri Sincan’a Matematik Müzesi yapılıyor
86 views
23 Aralık 2020 - 14:10

Sincan Belediyesi “Matematiğe Dokunuyorum” sloganıyla yepyeni bir projeyi daha hayata geçirmek için gün sayıyor.

Matematiği soyut olmaktan çıkarıp daha anlaşılır ve kolay öğrenilir hale getirecek olan Matematik Müzesi Sincan’a kazandırılıyor. Müze, kütüphaneler şehri Sincan’a yeni bir nefes getirecek. Belediye, Ankara’da bir ilk olacak olan Matematik Müzesi’ni Sincan’a kazandırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Matematiği soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirecek olan müze çocukların deneyerek, eğlenerek daha kolay öğrenmelerine olanak sağlayacak. Matematiği ezberden çıkararak elle tutulur, gözle görülür hale getiren proje matematiğin sadece kağıt üzerinde olmadığını, müzikte, mimaride, mühendislikte, sanatta kısacası hayatın her alanında var olduğunu kanıtlayacak. Çocuklar matematik Müzesi’nde Mimar Sinan’ın yapılarındaki sırlardan robotik bilimin öncüsü ve matematiğin babası olarak bilinen ünlü İslam Alimi El Cezeri’nin icatlarına; gökbilim, matematik, doğa bilimleri ve astroloji alanına yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya ışık olan El Biruni’den matematik dehası Ali Kuşçu’nun hayatı ve çalışmalarına kadar pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Yine aynı şekilde cebir karoları ile çarpanlara ayırma işlemi unutulmaması için materyal üzerinden anlatılacak. İki büyük sayının nasıl kolay şekilde çarpılacağı, ardışık sayılarla ile ilgili işlemler, ondalık sayılarla ilgili işlemler, birinci dereceden denklemler, iki kare farkı formülü, Pick teoremi ile alan bulma gibi pek çok konu doğadan ve çevreden örnekler verilerek ezberlemeden öğretilecek.

“Sincan’ımızda matematiğe dokunacağız”

Sincan’da çocuklara ve gençlere yönelik her projenin destekçisi olduklarını ifade eden Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Korona virüs sürecinde halk sağlığını korumak adına belediye olarak aylardır sahada özverili bir çalışma yürütüyoruz. Yardımlarımız ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. Bunların yanında Sincan’ımızın marka değerini yükseltecek projelerimizi de bir bir hayata geçiyoruz. Bunlardan biri de Matematik Müzesi. Müze ile Sincan’ımızda matematiğe dokunacağız. Ankara’da bir ilki gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Matematiği soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirerek çocuklarımızın deneyerek, eğlenerek daha kolay öğrenmelerini sağlayacağız. Müzemizi yakında halkımızın hizmetine sunacağız, emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.