Ankara Havadis

Öğrencilerin dil becerilerini geliştirecek eğlenceli bir kitap: “Topaç”

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI, İLKOKUL 3 VE 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN TÜRKÇE DİNLEME, OKUMA, KONUŞMA VE YAZMA BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN EĞLENCELİ BİR KİTAP HAZIRLADI.

Öğrencilerin dil becerilerini geliştirecek eğlenceli bir kitap: “Topaç”
77 views
04 Aralık 2020 - 12:10

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek için eğlenceli bir kitap hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dil becerilerini geliştirmek amacıyla bir e-kitap hazırladı. 7’den 70’e herkesin sevdiği oyuncak “Topaç”ın adını taşıyan kitap, öğrencilerin Türkçe öğrenirken “dinleme, okuma, konuşma ve yazma”dan oluşan dört temel dil becerisinde daha başarılı olmalarını sağlamak için alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlandı. “Topaç”ın içeriğinde hikâye edici, bilgilendirici ve şiir gibi farklı türlerde 10 metin bulunuyor. Metin sonunda yer alan sorular, çocukları alışılmış olay sırasına göre sorulan sorulardan farklı olarak 5 basamaklı düşünmeye teşvik ediyor. Bu yolla öğrencilerin “okuduğunu basit olarak anlama, yeniden organize etme, çıkarımlar ve değerlendirme yapma, memnuniyetini anlatma” gibi üst düzey becerilerini geliştirmek hedefleniyor. Bu kapsamda tüm sorular öğrencilerin sıkılmadan cevaplayacağı şekilde oluşturuldu. Kitapta yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılan görev temelli yaklaşım, ana dil öğretimine de uygulandı.

Kitapta öğrencilerin Türkçe’yi kurallarına ve anlam derinliğine uygun şekilde kullanması için “Yazarlığa Giriş” adı altında bir bölüm de bulunuyor. Öğrencilerin metinleri okuduktan sonra “afiş, pankart çalışması, drama” gibi etkinliklerle kendi düşüncelerini çok daha rahat ifade etmelerine olanak tanınıyor. Hikâyeyi kendi gözünden yeniden düzenlemek ve haber metni yazmak gibi farklı metinler tasarlamak da eğlenceli etkinlikler arasında yer alıyor.

“Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini en üst düzeylere taşımayı çok önemli buluyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çalışmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini daha küçük yaşlardan itibaren en üst düzeylere taşımayı hem öğrencilerimiz hem Türkçemiz için çok önemli buluyoruz” dedi.

Çalışmanın ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin eğlenerek öğrenebilmeleri için titizlikle hazırlandığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın ‘Topaç’ı keyifle okuyup etkinleri yapacaklarını umuyorum” ifadesini kullandı.

İlkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki öğrencilere yönelik alternatif kaynak desteklerini sürdüreceklerini belirten Bakan Selçuk, çalışmaya emek veren tüm editörlere ve yazım komisyonuna teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.