Ankara Havadis

Palandöken: “Kese kağıt zorunluluğu daha sağlıklı olacak”

AÇIK SATILAN GIDALARIN YANINDA KESE KÂĞIT VEYA KARTON TORBALARIN DA SUNULMASI ZORUNLULUĞUNUN DAHA SAĞLIKLI OLACAĞINI VURGULAYAN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “2019 YILINDA HAYATA GEÇİRİLEN PLASTİK POŞETLERİN ÜCRETLİ SATILMASI UYGULAMASI VE FİYATI AYNI ŞEKİLDE BU YIL DA DEVAM EDECEK. BUNUN YANINDA AÇIKTA SATILAN GIDALARIN HİJYENİNİ KORUMAK İÇİN SATIŞ NOKTALARINDA KÂĞIT VEYA KARTON TORBALARIN DA SUNULMASI ZORUNLULUĞU DA GETİRİLDİ. VATANDAŞLARIMIZ ALIŞVERİŞLERİNDE GERİ DÖNÜŞÜMÜ KOLAY VE GIDALAR İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLAN BU KESE KAĞITLARINI VEYA KARTONLARI TERCİH ETMELİ” DEDİ.

Palandöken: “Kese kağıt zorunluluğu daha sağlıklı olacak”
74 views
14 Ocak 2021 - 11:10

Açık satılan gıdaların yanında kese kâğıt veya karton torbaların da sunulması zorunluluğunun daha sağlıklı olacağını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız alışverişlerinde geri dönüşümü kolay ve gıdalar için daha sağlıklı olan bu kese kağıtlarını veya kartonları tercih etmeli” dedi.

Plastik poşet kullanımındaki azalışın hayli büyük olduğunu fakat daha da artması gerektiğine değinen Bendevi Palandöken, “Çevre Kanunu’nda yapılan düzenleme ile 2019 yılından bu yana işletmelerde plastik poşetlerin kullanımının azalması için hayata geçirilen uygulamalar meyvesini veriyor. Öyle ki bakanlığın açıklamasına göre 2020 yılında plastik poşet kullanımındaki azalma ile çevreye 8 bin 300 ton daha az sera gazı salınımı oldu ve 1.8 milyon varil petrol kullanımından da tasarruf edildi. Plastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı. Tabii bu işin mali boyutunu da hesaba kattığımızda sevindirici sonuçlar ortaya çıkıyor. Yeni düzenleme ile açıkta satılan gıdalar için kese kâğıt veya karton torba da zorunlu olarak sunulacak. Vatandaşlarımızın bu daha hijyenik olan yolu da tercih etmesi, aynı zamanda yanlarında her zaman çanta, bez veya kağıt torba da bulundurması lazım. Plastik poşet kullanımı hızla azalıyor fakat tamamen bitme noktasına gelene kadar bu davranışı alışkanlık haline getirmeliyiz” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.