Ankara Havadis

Palandöken: “Son 2 yılda 66 bin 835 kişi vergi mükellefi yapıldı”

KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN HEM ESNAFA HEM DE DEVLETE BÜYÜK ZARAR VERDİĞİNİ HATIRLATAN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “VERGİ MÜKELLEFİ OLMADAN, KAYITSIZ ŞEKİLDE BERBERLİK, ÇİLİNGİRCİLİK, KONFEKSİYONCULUK, TAKSİCİLİK, TAMİRATÇILIK VS. YAPAN, HER TÜRLÜ SAĞLIKSIZ ÜRÜNÜ PİYASAYA SÜREREK MERDİVENALTI ÇALIŞANLAR VAR. BU KİŞİLER HEM ESNAFIN HAKKINI YERKEN HEM DE DEVLETE BÜYÜK BİR VERGİ KAYBINA NEDEN OLUYOR” DEDİ.

Palandöken: “Son 2 yılda 66 bin 835 kişi vergi mükellefi yapıldı”
95 views
09 Ekim 2020 - 9:30

Kayıt dışı çalışanların hem esnafa hem de devlete büyük zarar verdiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vergi mükellefi olmadan, kayıtsız şekilde berberlik, çilingircilik, konfeksiyonculuk, taksicilik, tamiratçılık vs. yapan, her türlü sağlıksız ürünü piyasaya sürerek merdivenaltı çalışanlar var. Bu kişiler hem esnafın hakkını yerken hem de devlete büyük bir vergi kaybına neden oluyor” dedi.

Tespit edilen binlerce kişinin yanı sıra daha tespit edilmeyi bekleyen de binlerce kayıt dışı çalışanlar olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son 2 yılda toplam 649 bin 585 denetimde 66 bin 835 kişinin tespit edilerek vergi mükellefi yapılmasına rağmen hala kayıt dışı satış ya da üretim yapanlar. Evinde saç kesimi başta olmak üzere birçok kuaförlük ve berberlik faaliyetini yapanlar, pasta-tatlı gibi gıda ürünleri üretenler, kaçak alkol yapıp satanlar, internetten reklam vererek vatandaşa ulaşan çilingirler, apartmanın tüm tamirat işini kayıtsız yapan kişiler gibi daha örneklerini onlarca sayıda artırabileceğimiz, kayıt dışı fakat esnaf gibi çalışanlar var. Bununla birlikte seyyar tezgâhlarla merdivenaltı üretim ve satış yapanlar, ucuz iş gücü nedeniyle kaçak işçi çalıştıran, kaçak işçi olarak çalışan kişiler de var. Bu kişiler kazancının tamamı ceplerine kaldığı gibi, vergisini veren esnafımızın ekmeğini bölerken, devletimize de milyarlarca lira vergi geliri kaybına neden oluyor” şeklinde belirtti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.