Ankara Havadis

Portekiz’le hedef dış ticaret hacmini 5 milyar dolar’a çıkarmak

ANKARA TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRSEL BARAN, PORTEKİZ İLE 2012 YILINDAN BU YANA EKONOMİK, SİYASİ, SAVUNMA VE KÜLTÜR ALANLARINDA İMZALANAN ANLAŞMALARLA DIŞ TİCARET HACMİNİN 2 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTIĞINI BELİRTEREK “ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK VE BU RAKAMI 5 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE YÜKSELTMEK İÇİN ANKARA TİCARET ODASI OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN HER TÜRLÜ GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ” DEDİ.

Portekiz’le hedef dış ticaret hacmini 5 milyar dolar’a çıkarmak
38 views
25 Mart 2021 - 11:00

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Portekiz ile 2012 yılından bu yana ekonomik, siyasi, savunma ve kültür alanlarında imzalanan anlaşmalarla dış ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve bu rakamı 5 milyar dolar seviyesine yükseltmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız” dedi.

Portekiz Büyükelçisi Jaime Van Zeller Leitao, Konsolosluk Bölümü Başkanı Joao Poulo Britto’yla Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Baran, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeleri ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından Portekiz Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı başta olmak üzere Portekizli yetkililerin, Türkiye’nin demokratik kurumlarını destekleyen mesajlar vermeleri nedeniyle Büyükelçi’ye teşekkür etti. Büyükelçi Leitao da konuşmasında, pandemiye rağmen Türkiye ile Portekiz arasındaki ticaretin devam ettiğini, ilerletmek ve geliştirmek için her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2 milyar dolara yaklaştığını, bu rakam içerisinde Ankara’nın payının çok gerilerde olduğunu ifade eden Baran, “Hem Türkiye hem Ankara ile ülkeniz arasındaki ticaret hacmini daha yüksek seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bu rakamı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği hedefler doğrultusunda 5 milyar dolar seviyesine yükseltmek için, ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

Ankara Ticaret Odası ve Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların sayısının artması için çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda Lizbon’a da direkt uçuş talebinde bulunacaklarını kaydetti.

Ankara’nın ticarette öne çıkan yönleri hakkında da bilgi veren Baran, yenilenebilir enerji, maden, sağlık ve turizm alanlarında işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Portekiz’in AB Dönem Başkanlığı hakkında bilgi veren Leitao, Portekiz’in Almanya’nın Dönem Başkanlığı döneminde yürürlüğe koyduğu Dijital Ekonomi ve Yeşil Ekonomi projelerini tamamlama gayreti içinde olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini değerlendiren Büyükelçi, “Türkiye’nin bir gün AB üyesi olacağına inancımız yüksek. Avrupa Birliği içerisinde iki temel görüş var. Biri AB’nin doğuya doğru genişlemesi gerektiği, diğeri de daha güneye doğru genişlemesi gerektiğine dair. Portekiz de ikinci gruba dâhil ve Türkiye’yi güneydeki komşularımızdan biri olarak değerlendiriyoruz ve Türkiye’nin de aramızda olması gerektiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi, Türkiye ile Portekiz arasında birçok alanda ticari konuların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılabileceğini belirterek, Portekiz’in güçlü olduğu rüzgâr enerjisi alanında da işbirliğinin mümkün olduğunu dile getirdi. Bilişim sektörüne önem verdiklerini anlatan Büyükelçi Leitao, bu alanda start-up’lara destek verdiklerini, Türkiye’den de start-up kurmak isteyen gençlerin Portekiz’e başvurabileceğini ifade etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.