Ankara Havadis

Sağlık Bakanı Koca, Türk Konseyi Genel Sekreterini kabul etti

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ KONSEYİ (TÜRK KONSEYİ) GENEL SEKRETERİ BÜYÜKELÇİ BAGHDAD AMREYEV İLE BİR ARAYA GELDİ. GÖRÜŞMEDE, KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE TÜRK CUMHURİYETLERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ELE ALINDI.

Sağlık Bakanı Koca, Türk Konseyi Genel Sekreterini kabul etti
104 views
18 Ağustos 2020 - 19:40

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev ile bir araya geldi. Görüşmede, korona virüsle mücadelede Türk cumhuriyetleri arasındaki işbirliği ele alındı.

Bakan Koca, Nisan ayındaki Türk Konseyi Sağlık Bakanları toplantısının ardından korona virüsle mücadele için Türk Konseyi Bilim Kurulunun kurulduğunu ve Başkanlığına Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin seçildiğini hatırlattı. Konsey ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Tedarik Zinciri Grubu oluşturulduğunu vurgulayan Koca, önümüzdeki hafta İzmir’de konseye üye ülkelerden bilim insanlarının katılımı ile bir aşı çalıştayı düzenleneceğini bildirdi.

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Korona virüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başarılı bir süreç geçiriyoruz. Biz de bu süreçte, var olan imkânlarımız çerçevesinde 150’den fazla ülkeye ilaç, tıbbi cihaz, koruyucu malzeme ile bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduk. Vakit, bir olma, birlik olma, ortak hareket etme vaktidir. Türk Konseyi üyeleri olarak birlikte hareket etmeli, sağlığın her alanında işbirliğini kuvvetlendirmeliyiz. Aşı üretimi ile ilgili çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Yerli aşımızın üretilmesinin ardından, öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşacağımız bilgisini de vermek isterim. Aşının diğer ülkelerce üretilmesi durumunda ise, Türk Konseyi olarak ortak hareket edilmesinin kolay ve uygun maliyetli tedarik imkânları sağlayabileceğini düşünüyorum.”

Genel Sekreter Amreyev ise Türkiye’nin koronavirüsle başarılı mücadelesinin birçok ülkeye örnek olduğunu vurguladı. Bu zor dönemde Türkiye’nin Konsey üyesi ülkelere verdiği destek, malzeme yardımı, bilgi ve tecrübe paylaşımı için teşekkür eden Amreyev, Türk Konseyi’nin çalışmalarına sıkı işbirliği içinde devam edeceğini belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.