Ankara Havadis

Sincan Belediyesi’nden “Bebek Kütüphanesi”

SİNCAN BELEDİYESİ, KÜTÜPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ BİRLİĞİ İLE 0-3 YAŞ GRUBUNDAKİ BEBEKLERİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK ÖRNEK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ.

Sincan Belediyesi’nden “Bebek Kütüphanesi”
113 views
15 Ekim 2020 - 18:20

Sincan Belediyesi, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü iş birliği ile 0-3 yaş grubundaki bebeklerin gelişimine katkı sağlayacak örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Sincan Belediyesi 0-3 yaş grubundaki bebeklerin erken dönemde kitapla tanışması için “Bebek Kütüphanesi”ni hizmete açtı. Bebek Kütüphanesi, çocukların doğdukları andan itibaren öğrenmeye ilk adımı atacakları yer olacak. İçindeki rengarenk oyuncaklar, kitaplar, eşyalar bebeklerin dikkatini çekecek ve öğrenmelerine katkı sağlayacak şekilde ayarlandı. Kütüphanenin dışına da grafiti ile sanatsal dokunuşlarda bulunuldu. Bebek Kütüphanesi, geleceğin yetişkinlerine kitapları sevdirmeyi, hayal güçlerini geliştirmeyi, bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

“Okul öncesi eğitimde okuma alışkanlığının kazandırılması son derece önemli”

“Bebek kütüphanesi” açılışında konuşa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Bebek ve çocuk kütüphanelerimizde verdiğimiz hizmetler, okuma alışkanlığının erken çocukluk döneminde kazandırılması okuma kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması anlamında gerçekten son derece önemli bir role sahip. Okuma kültürünün geliştirilmesi sürecinde okul öncesi dönemin önemini hepimiz biliyoruz. Halk kütüphanelerimizin koleksiyonlarında yer alan, bebeklerimizin görsel okuma dönemlerinde yararlanacakları oyuncaklar, dokunmatik kitaplar gibi materyaller sayesinde bebeklerimiz özellikle 0-3 yaş döneminde bu vesileler ile ulaşmış oluyoruz. Tabi halk kütüphanelerimizde yine çocuk gelişimini de destekleyecek etkinliklere önem veriyoruz. Bu sayede okul öncesi ve okul çocuklarımızda fiziksel, gelişsel ve kavramsal gelişmelere katkı sağlıyor ve bilgi düzeyleri artırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yerli ve milli bireyler yetişecek”

Bebek Kütüphanesi açılışında konuşan Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Çocuklar karakterlerine sinen kitap okuma alışkanlığıyla inşallah ilerleyen süreçte de okuyan, bilgili, bilinçli ama aynı zamanda da yerli ve milli bireyler olarak vatanına milletine katkıda bulunan insanlar yetişecek inşallah burada” diye konuştu.

Aileler randevu ile giriş yapacak

Korona virüs tedbirleri nedeniyle Bebek Kütüphanesi randevu ile hizmet verecek. Vatandaşlar “444 4 762”i arayarak kolayca randevu alabilecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.