Ankara Havadis

Somali sokakları TİKA’nın desteği ile aydınlanıyor

TİKA, MOGADİŞU’YA 450 KİLOMETRE MESAFEDE VE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KUŞATMASI ALTINDAKİ WAJİD ŞEHRİNDE 10 ADET AYDINLATMA DİREĞİ KURDU.

Somali sokakları TİKA’nın desteği ile aydınlanıyor
44 views
15 Aralık 2020 - 17:10

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’de başkent Mogadişu’ya 450 kilometre mesafede ve terör örgütünün kuşatması altındaki Wajid şehrinde, sokak aydınlatması sağlayan 10 adet aydınlatma direği kurdu.

Somali’nin en yoksul şehirlerinden birisi olan ve merkezi ile etrafındaki köylerde 60 bin kişinin yaşadığı Wajid şehirde elektrik ihtiyacı sadece jeneratörlerden karşılanabiliyor. Sokakları aydınlatacak ışıklandırmanın mevcut olmadığı Wajid şehir merkezinde, TİKA’nın hayata geçirdiği projesi ile sokaklar ilk defa ışığa kavuşturuldu. Uzun yıllar sonra sokakları aydınlanan ve projeyi büyük bir memnuniyetle karşılayan Wajid halkı, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk halkına teşekkür etti.

TİKA’nın bölgelerine gelmesinden dolayı duydukları mutluluğu dile getiren Wajid Bölgesi Yönetici yardımcısı Muqtar Ahmed Hassan, TİKA’nın projelerinin devamını diledi. Somali’de uzun yıllar devam eden iç savaşın etkisiyle eğitim, sağlık ve şehir altyapısı tamamıyla çöken ve altyapı sisteminde herhangi bir yenileme yapılamayan Wajid’e malzeme nakliyesi, 2015 yılında şehrin etrafının terör örgütlerinin kontrolüne geçmesinden dolayı yalnızca havayolu ile yapılabiliyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.