Ankara Havadis

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Cezalar esnafın ayakta kalmasına imkân vermiyor”

ÇEŞİTLİ KONULARDA ESNAFA KESİLEN PARA CEZALARININ ORANTISIZ OLDUĞUNA DİKKATİ ÇEKEN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “ESNAFIMIZA ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN KESİLEN İDARİ PARA CEZALARI ORANTISIZ VE ESNAFIN AYAKTA KALMASINA İMKÂN VERMİYOR. DÜKKÂNDA ÇALAN RADYO VE TV’DEN GELEN MÜZİĞİN TELİF HAKKI, GIDA İŞLETMELERİNDE GÖRÜLEN YANLIŞLARA KESİLEN CEZALAR, BELİRLENEN SAATTEN SONRA ALKOL SATIŞI GİBİ BİRÇOK KONUDA ESNAFA KESİLEN CEZALAR ESNAFIN DÜKKÂNINI KAPATMASINA NEDEN OLACAK KADAR YÜKSEK OLABİLİYOR. PANDEMİ NEDENİYLE ZATEN YETERİ KADAR DAR BOĞAZDAN GEÇEN ESNAFA KESİLEN CEZALAR İŞLETMENİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE ORANTILI OLMALI. YANİ ALKOL FİYATLARI ARTTIKÇA KAÇAK ARTIYOR. BU DA BERABERİNDE ÖLÜMLERİ GETİRİYOR. 7 TL’LİK BİRAYA 320 BİN LİRA CEZA HAKKANİYETLİ DEĞİL” DEDİ.

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Cezalar esnafın ayakta kalmasına imkân vermiyor”
90 views
04 Kasım 2020 - 15:10

Çeşitli konularda esnafa kesilen para cezalarının orantısız olduğuna dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımıza çeşitli sebeplerden kesilen idari para cezaları orantısız ve esnafın ayakta kalmasına imkân vermiyor. Dükkânda çalan radyo ve TV’den gelen müziğin telif hakkı, gıda işletmelerinde görülen yanlışlara kesilen cezalar, belirlenen saatten sonra alkol satışı gibi birçok konuda esnafa kesilen cezalar esnafın dükkânını kapatmasına neden olacak kadar yüksek olabiliyor. Pandemi nedeniyle zaten yeteri kadar dar boğazdan geçen esnafa kesilen cezalar işletmenin büyüklüğüne göre orantılı olmalı. Yani alkol fiyatları arttıkça kaçak artıyor. Bu da beraberinde ölümleri getiriyor. 7 TL’lik biraya 320 bin lira ceza hakkaniyetli değil” dedi.

Cezaların ödenebilir olması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf ve sanatkârımız birçok konuda cirosunun çok üzerinde, belki de yıllarca ödeyemeyeceği büyüklükte cezalar ile karşılaşıyor. Örneğin dükkânda bilgisayar, TV veya radyodan yalnızca ses olması için çalan, ticari satışa hiçbir etkisi olmayan müziğin telif hakkı, saat 22.00’den sonra yapılan alkol satışlarının cezası gibi cezalar esnafımızın dükkânını kapatmasına neden oluyor. Saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkol satışı yapan esnafa kesilecek cezalar 320 bin TL’ye kadar olacak şekilde belirlenerek Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu miktarlar neredeyse bir ev veya araba parası kadar yüksek. Esnafımız devletimizin koyduğu tüm kurallara sonuna kadar riayet eder fakat idari para cezası verme yetkisi olan kamu kurum ve kuruluşları daha adil davranmalı. Cezalar işletmenin büyüklüğüne göre ödenebilir ve orantılı olmalı. Onlarca çalışanı olan fabrikaya kesilen ceza ile küçük esnafa kesilen cezanın aynı olması haksızlığa neden oluyor” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.