Ankara Havadis

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Pandemide okul alışverişlerine dikkat”

BU YIL KORONA VİRÜS SALGINI NEDENİYLE ARA VERİLEN EĞİTİM-ÖĞRETİMİN 21 EYLÜL İTİBARİYLE BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE ÖĞRENCİLERİN KIRTASİYE İHTİYAÇLARININ KIRTASİYECİ ESNAFINDAN ALINMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “OKULLARIN AÇILMASINA KISA BİR ZAMAN KALA, ÜLKE GENELİNDEKİ 20 MİLYON ÖĞRENCİ İLE VELİLERDE OKUL TELAŞI ŞİMDİDEN BAŞLADI. ANCAK BU YIL PANDEMİDE OKUL ALIŞVERİŞİ YAPARKEN HER ZAMANKİNDEN DAHA DİKKATLİ OLUNMALI. ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN KİTAP, DEFTER, KALEM, SİLGİ GİBİ HER TÜRLÜ KIRTASİYE MALZEMESİNİN HİJYENİK VE KALİTELİ OLMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ. SEZONLUK OLARAK UZAK DOĞU ÜLKELERİNDEN GETİRDİKLERİ KIRTASİYE VE OKUL KIYAFETİ SATIŞI YAPAN, ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIP SADECE KENDİ CEP VE KAZANÇLARINI DÜŞÜNEN FIRSATÇILARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜLMEMELİ” DEDİ.

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Pandemide okul alışverişlerine dikkat”
120 views
19 Ağustos 2020 - 10:30

Bu yıl korona virüs salgını nedeniyle ara verilen eğitim-öğretimin 21 Eylül itibarıyla başlaması ile birlikte öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının kırtasiyeci esnafından alınması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okulların açılmasına kısa bir zaman kala ülke genelindeki 20 milyon öğrenci ile velilerde okul telaşı şimdiden başladı. Ancak bu yıl pandemide okul alışverişi yaparken her zamankinden daha dikkatli olunmalı. Öğrencilerin eğitimi için gerekli olan kitap, defter, kalem, silgi gibi her türlü kırtasiye malzemesinin hijyenik ve kaliteli olmasına özen gösterilmeli. Sezonluk olarak Uzak Doğu ülkelerinden getirdikleri kırtasiye ve okul kıyafeti satışı yapan, çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi cep ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürülmemeli” dedi.

Pandemi dönemindeki okul alışverişlerinde sağlığı tehdit eden kırtasiye malzemelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2020-2021 eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa bir zaman kala okul alışverişleri hız kazanıyor. Okul kıyafetleri, çanta, ayakkabı gibi ürünlerin yanı sıra kırtasiye malzemeleri de okul alışverişlerinin olmazsa olmazı. Her yıl ortalama 15 milyar TL’lik kırtasiye alışverişi yapılıyor. Bu yıl uzaktan eğitim yapılan dönemlerde bile öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları hız kesmedi. Özellikle ilkokul çağındaki öğrencilerimiz ödevlerini evden yaparken kırtasiye malzemelerini kullanmaya devam etti. Şimdi yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte kırtasiye alışverişleri yoğunlaşacak. Ancak öğrencilerin sürekli temas halinde olduğu bu malzemelerin kaliteli ve sağlıklı olmasına her zamankinden daha çok dikkat edilmeli. En güvenli malzemeler sezonluk satıcılarda değil mahallenin kırtasiyeci esnafında bulunur” diye konuştu.

“Malzemenin albenisine değil içeriğine dikkat”

Merdiven altı kalitesiz ve ucuz kırtasiye ürünlerinin öğrencilerin sağlığını tehlikeye attığını ifade eden Palandöken, “Markası ve nerede üretildiği belli olmayan, CE ve TSE damgası olmayan birçok ürün maalesef okulların açılmasına kısa zaman kala piyasada daha çok görülüyor. Geleceğimizin mimarı olan öğrencilerimiz eğitim alırken sağlıklarından olmamalı. Rengarenk ve süslü kırtasiye malzemelerinin dış görünüşüne aldanılmamalı. Alınacak kırtasiye malzemelerinin içeriğine çok dikkat edilmeli. İnternet üzerinden yapılan reklamlara ve yollarda eğreti tezgahlarda sezonluk olarak satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalı. Tüm kırtasiye malzemelerinde yer alan logolarda ‘CE’ belgesi mutlaka olmalı, sağlığa zararlı madde içermez kaşesi bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.