Ankara Havadis

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Ustalık belgesi olmayana anahtar teslim etmeyin”

ODA KAYDI OLMADAN İKİNCİ BİR İŞ OLARAK ANAHTARCILIK VE ÇİLİNGİRLİK YAPANLARIN GÜVENLİK ZAFİYETLERİNE NEDEN OLABİLECEĞİNİ BELİRTEN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “VATANDAŞLARIMIZ EV VE İŞ YERLERİNİN KİLİT DEĞİŞİMİNDE VE ANAHTAR ÇOĞALTMA İŞLEMLERİNDE MUTLAKA ODA KAYDI OLAN, USTALIK BELGESİ BULUNAN VE İŞİNİ LAYIKIYLA YAPAN ANAHTARCI ESNAFINI TERCİH ETMELİ. ÖZELLİKLE İNTERNET ÜZERİNDEN ULAŞTIKLARI, MOBİL ÇALIŞARAK KİLİT DEĞİŞTİRENLERE YA DA EK İŞ OLARAK ANAHTARCILIK YAPANLARA İTİBAR EDİLMEMELİ. ÖTE YANDAN EK FAALİYET OLARAK KAYIT DIŞI ANAHTARCILIK VE ÇİLİNGİRLİK YAPANLARA YÖNELİK DENETİMLER ARTIRILMALI. HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPMALI” DEDİ.

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Ustalık belgesi olmayana anahtar teslim etmeyin”
130 views
06 Kasım 2020 - 11:10

Oda kaydı olmadan ikinci bir iş olarak anahtarcılık ve çilingirlik yapanların güvenlik zafiyetlerine neden olabileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız ev ve iş yerlerinin kilit değişiminde ve anahtar çoğaltma işlemlerinde mutlaka oda kaydı olan, ustalık belgesi bulunan ve işini layıkıyla yapan anahtarcı esnafını tercih etmeli. Özellikle internet üzerinden ulaştıkları, mobil çalışarak kilit değiştirenlere ya da ek iş olarak anahtarcılık yapanlara itibar edilmemeli. Öte yandan ek faaliyet olarak kayıt dışı anahtarcılık ve çilingirlik yapanlara yönelik denetimler artırılmalı. Herkes bildiği işi yapmalı” dedi.

İşin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan çilingirlik hizmetlerinin meslek erbabının en büyük sorunu olduğunu dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mesleğini zanaat olarak gören, Ahilik kültürünü benimsemiş, güvenilir ve iyi ahlak sahibi olan çilingir ve anahtarcı esnafının mesleği taklit edildiğinde maalesef birçok güvenlik zafiyeti doğuyor. Oda kaydı olmadan, işinin ehli olmayan kişiler tarafından anahtar çoğaltılması, hatta çilingirlik hizmeti verilmesi meslek erbabının itibarını zedeliyor. Vatandaşlarımız çilingirlik hizmeti alırken işi yapanlara Oda kayıtları ve ustalık belgeleri ile tanıtım kartlarının olup olmadığını mutlaka sormalı. Çilingirlik yapan ustaların aldıkları hologramlı belgeleri işyerlerinde görünür yerlere asılı olmalı” diye konuştu.

“Anahtarcılığın yan gelir kapısı olmasının önüne geçilmeli”

Her önüne gelene anahtar çoğaltma makinesi satılmasının doğru olmadığının altını çizen Palandöken, “Anahtar çoğaltma makineleri bugün internet sitelerinde her önüne gelene satılıyor. Bu makineler mesleği yapanlara zimmetli olarak verilmeli. Ruhsatı olmayan kişilere anahtar çoğaltma makinesi satılmamalı. Büyük bir özen ve titizlik gerektiren anahtarcılığın diğer mesleklerin yanında ilave bir gelir olarak yapılmasının önüne geçilmeli. Buna ilaveten, anahtarcılık mesleğinin teknolojik gelişmelere ve elektronik kilit sistemlerine uyum sağlanarak mesleğin daha da geliştirilmesinin önü açılmalı” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.