Ankara Havadis

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi kurdu

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), ALİF AKADEMİ SİVİL TOPLUM KURULUŞU İŞBİRLİĞİNDE, TACİKİSTAN’IN BAŞKENTİ DUŞANBE’DE ORTA VE DÜŞÜK GELİR SAHİBİ AİLELERİN İŞSİZ GENÇLERİNE YÖNELİK, ÜCRETSİZ BİLGİSAYAR YAZILIM VE KODLAMA KURSLARININ VERİLDİĞİ “YAZILIM EĞİTİM MERKEZİ” AÇTI.

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi kurdu
114 views
08 Aralık 2020 - 15:10

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Alif Akademi Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de orta ve düşük gelir sahibi ailelerin işsiz gençlerine yönelik, ücretsiz bilgisayar yazılım ve kodlama kurslarının verildiği “Yazılım Eğitim Merkezi” açtı.

Bakım-onarım ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen merkez, 16-30 yaş arasındaki gençlere haftanın yedi günü eğitim verecek. Tacikistan’da bilişim sektörünün ihtiyacını gidermek için yılda 200 bilgisayar yazılımcısı ve programcısının yetiştirilmesinin ve istihdamının planlandığı merkezde, eğitimler ücretsiz olarak sağlandı.

Tacikistan’da bilişim teknolojileri sektörü yeni gelişmekte olup bu alanda büyük bir insan kaynağı açığı bulunuyor. Projeyle, bilişim teknolojileri sektöründe ülkenin açığının kapatılmasına katkıda bulunularak, eğitim alan gençlerin ülkenin kurum, kuruluş ve şirketlerin de istihdam edilmeleri hedeflendi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.