Ankara Havadis

TİKA’dan Kırgız kadınlara istihdam desteği

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA) KIRGIZİSTAN’DA SOSYAL ALANDA FAALİYET GÖSTEREN “MAHMUD KAŞGARİ” VE “İNTİZAR” HAYIR KURUMLARINA AİT BİNALARDA DAR GELİRLİ KADINLARA YÖNELİK AÇILACAK DİKİŞ KURSU ATÖLYESİ İÇİN DİKİŞ MAKİNELERİ İLE GEREKLİ EKİPMAN DESTEĞİ SAĞLADI.

TİKA’dan Kırgız kadınlara istihdam desteği
107 views
30 Temmuz 2020 - 13:10

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan’da sosyal alanda faaliyet gösteren Mahmud Kaşgari ve İntizar Hayır Kurumlarına ait binalarda dar gelirli kadınlara yönelik açılacak dikiş kursu atölyesi için dikiş makineleri ile gerekli ekipman desteği sağladı.

Dikiş atölyelerinde düzenlenecek kurslarla; dar gelirli ailelerden gelen kadınlara ve çocuk sahibi dul kadınlara yönelik yeni iş imkanı sağlanmasının yanı sıra, dar gelirli ailelerin başkalarına muhtaç olmadan, ihtiyaçlarını çalışarak karşılama fırsatı sunulacak. Ayrıca Bişkek’te açılan dikiş atölyesine alınan 12 kafalı nakış makinesiyle bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımların kumaş üzerine baskısı yapılabilecek. Özellikle, bu makine ile Uygurların geleneksel takke-şapkası olan “Dopu”ların dikiminin de yapılması planlanıyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesinde geleneksel kıyafet, şapka ve takkelerin üretildiği atölyelerin kapatılmasından dolayı, dopu bölgede temin edilemez hale geldi. Bu destekle, yok olma aşamasına gelen kültürel mirasın korunmasına katkı sağlanacak.

“Türk halkına ve TİKA’ya çok teşekkür ediyoruz”

Kırgızistan Celalabat şehrinde faaliyet gösteren Mahmud Kaşgari Hayır Kurumu Başkanı Alişer Nasırahunov, “TİKA’nın bu desteği, bölgedeki dar gelirli kadınların ücretsiz dikiş-nakış öğrenmesine vesile olmasıyla hem istihdama katkı sağlayacak hem de büyük hayırların işlenmesine yol açacaktır” dedi. Ayrıca Bişkek şehrinde faaliyet yürüten İntizar Hayır Kurumu Başkanı Kalbinur Camalova, “TİKA desteği ile yeni kurulan dikiş atölyesi hem bölgedeki ihtiyaç sahibi kadınların dikiş-nakış öğrenmesine, hem Uygur kültürünün bir parçası olan milli kıyafetlerin korunması ve gençler arasında yaygınlaşmasına katkısı olacaktır. Biz bu büyük destek için Türk halkına TİKA’ya çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

TİKA Kırgızistan’da son senelerde kadın istihdamı ve mesleki eğitimine yönelik “Dar Gelirli Kadınlara Yönelik Dikiş ve Bilgisayar Kursları”, “Kadın Girişimcileri Destekleme” projelerini gerçekleştirdi ve yaklaşık 500 kadının iş bularak istihdam edilmesine destek sağladı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.