Ankara Havadis

TİKA’dan Kolombiya’daki uluslararası havaalanına termal kamera sistemi desteği

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), BOLİVAR VALİLİĞİ İLE İŞBİRLİĞİNDE, CORONAVİRÜS SALGINI TEDBİRLERİ KAPSAMINDA BİYOGÜVENLİK PROTOKOLÜ VE ÖNLEMLERİNİ UYGULAMAK AMACIYLA RAFAEL NUEZ CARTAGENA DE INDİAS ULUSLARARASI HAVAALANINA TÜRK ÜRETİMİ İKİ TERMAL KAMERA SETİ TEMİN ETTİ.

TİKA’dan Kolombiya’daki uluslararası havaalanına termal kamera sistemi desteği
55 views
08 Aralık 2020 - 15:10

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bolivar Valiliği ile işbirliğinde, korona virüs salgını tedbirleri kapsamında biyogüvenlik protokolü ve önlemlerini uygulamak amacıyla Rafael Nuez Cartagena de Indias Uluslararası Havaalanına Türk üretimi iki termal kamera seti temin etti.

Termal kameralar fiziksel temas olmadan yüksek hassasiyetli yüz tanıma sistemi aracılığıyla 37 derecenin üzerindeki vücut sıcaklığı tespit ediyor. TİKA kurulan sistem sayesinde ulusal Hükümet tarafından oluşturulan yönergelerle uyumlu biyogüvenlik protokollerinin güçlendirilmesinin yanı sıra, şehrin ana gelir kaynağı olan turizm sektöründeki faaliyetlerin canlandırılması için gerekli sağlık güvenliği koşulunun oluşturulması hedefliyor.

Kameraların teslim töreninde konuşan Bolivar Valisi Vicente Antonio Blel Scaff, “Kızılötesi kameralar, Karayip bölgesinin ana havalimanında tüm yolcularımızın vücut sıcaklığını tespit etmemize olanak tanıyacak. Bolivar departmanında hayat kurtarmaya devam etmemizi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Cartagena Fahri Konsolosu Jorge Villamizar de Lavalle bölgede gerçekleştirilen iş birliklerinin artmasının önemine değinerek, “Rafael Nuez Havaalanına kurulan termal kamera sistemleri sağlık güvenliği yönetiminde önemli bir aşamayı temsil ediyor. Virüsle enfekte olmuş kişilerin erken tespit edilebilmesi çok önemli. Türk ürünü termal kamera sistemlerinin bölgemizde yaygın olarak kullanılabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

TİKA tarafından, Kolombiya’da koruyucu sağlık önlemleri kapasitesinin artırılması amacıyla 2020 içerisinde temin edilen üç adet termal kamera seti, Kolombiya Başkanlık Sarayında, Choc Departmanı Valiliği ve Kolombiya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı hizmet binalarında halen kullanılmaya devam ediyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.