Ankara Havadis

TŞOF’tan yol ve köprü geçiş ücretlerinde indirim talebi

TÜRKİYE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER FEDERASYONU (TŞOF) BAŞKANI FEYZİ APAYDIN, ŞÖFÖRLERİN ZORUNLU KÖPRÜ VE YOL GEÇİŞLERİNDE ESNAFLARIN SIKNTI ÇEKTİĞİNİ BELİRTEREK, ALTERNATİF YOL İMKANLARININ OLUŞTURULMASINI YA DA YOL GEÇİŞ ÜCETLERİNDE İNDİRİME GİDİLMESİNİ İSTEDİ.

TŞOF’tan yol ve köprü geçiş ücretlerinde indirim talebi
62 views
16 Ocak 2021 - 13:10

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Feyzi Apaydın, şoför esnafının zorunlu köprü ve yol geçişlerinde sıkıntı çektiğini belirterek, alternatif yol imkanlarının oluşturulmasını ya da yol geçiş ücretlerinde indirime gidilmesini talep etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan başkan Apaydın, “Köprü ve yol geçiş ücretlerine 2021 yılı için yüzde 26 zam yapıldı. Zaten nakliyeci esnafımızın zorunlu olarak geçtiği köprü ve yol geçiş ücretleri esnafımızın belini büküyordu. Nakliyeci esnafımıza zorunlu köprü ve yol geçişlerinin dışında alternatif ve ücretsiz geçiş imkanı sağlanmalı. Alternatif yol imkanı sağlanamıyorsa geçiş ücretlerine zam yapmak yerine ücretler düşürülmeli” dedi.

“Cezalar ticaretin önüne geçmemeli”

Zorunlu köprü ve yol geçişlerinde şoför esnafının yaşadığı sıkıntıları dile getiren Apaydın, “Gece gündüz demeden direksiyon başında görevini yürüten şoför esnafımız ücretli köprü ve yollardan geçerken geçiş kartında veya kredi kartında yeterli bakiyenin olup olmadığını takip edemiyor. Bazen cihaz geçiş kartının bakiyesi yetersiz oluyor ya da cihaz bozuk olduğu için okuma yapmıyor. Haliyle esnafımız da geçiş ücretinin ödenmediğinin farkına varamıyor ve cezaya maruz kalıyor. Esnafımız hiçbir şekilde uyarılmadan ve adresine tebligat yapılmadan gelen cezalar direkt icraya gönderildiğinde ise büyük bir mağduriyet yaşanıyor. Nakliyeci esnafımız, geçiş bedelinin 4 katı cezaya maruz kalmanın yanı sıra bir de icra masrafları, avukatlık ücretleri vs. ödemek zorunda kalıyor. Bu mağduriyetin önüne geçmek için esnafımıza bildirimi yapılmalı” diye konuştu.

“Nakliyeci esnafımız geçiş ücreti yükünden kurtarılmalı”

Nakliyeci esnafı için alternatif geçiş hakkının sağlanmasının gerekliliğini de anlatan Apaydın, “Nakliyeci esnafımız icraya giden cezalar yüzünden ekmek teknesi olan aracını bile satmak zorunda kalabiliyor. Esnafımız haksız yere maruz kaldığı bu cezaların bedelini böyle ağır şekilde ödememeli. Köprü ve yol geçiş cezaları ödenebilir ve makul seviyede olmalı. Öte yandan ulaşım için gerekli yol, köprü, tünel gibi hizmetler kamu hizmeti olarak verilmeli ve nakliyeci esnafımız için alternatif geçiş yolları oluşturulmalı. Zaten pandemide zor şarlar altında çalışan şoför esnafımız bu yükten kurtarılmalı” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.