Ankara Havadis

Yerli aşı Turkovac’ın ilk sevkiyatı gerçekleştirildi

ACİL KULLANIM ONAYI ALDIKTAN SONRA SERİ ÜRETİMİNE BAŞLANILAN YERLİ KORONA VİRÜS AŞISI TURKOVAC’IN 150 BİN DOZLUK İLK SEVKİYATI ANKARA’DAKİ SAĞLIK BAKANLIĞI HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AŞI VE İLAÇ DEPOSU’NA YAPILDI. İNCELEME ALTINA ALINAN AŞININ TÜM ANALİZLERİ TAMAMLANDIKTAN SONRA YURT GENELİNDE DAĞITIMINA BAŞLANACAK.

Yerli aşı Turkovac’ın ilk sevkiyatı gerçekleştirildi
112 views
24 Aralık 2021 - 14:11

Acil kullanım onayı aldıktan sonra seri üretimine başlanılan yerli Korona virüs aşısı Turkovac’ın 150 bin dozluk ilk sevkiyatı Ankara’daki Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı Ve İlaç Deposu’na yapıldı. İnceleme altına alınan aşının tüm analizleri tamamlandıktan sonra yurt genelinde dağıtımına başlanılacak.

Üretimi Şanlıurfa’da yapılan ilk yerli Korona virüs aşısı Turkovac’ın 150 bin dozluk ilk sevkiyatı Ankara’ya getirildi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı Ve İlaç Deposu’nda muhafaza edilecek aşılar kalite testine sokulacak. Testin ardından aşı takip sistemine tanımlanacak olan aşıların karekod işlemleri de gerçekleştirildikten sonra ülke genelinde dağıtımına başlanılacak. 2-8 derece arası sıcaklıkta korunan Turkovac’ın bir flakonunda 5 doz aşı bulunuyor.

“Bundan sonraki işimiz aşıları güvenli bir şekilde depolamak”

Aşı ile Önlenebilir Hatalıklar Dairesi Başkanlığında görevli Doktor Tarkan Mustafa Yamanoğlu, aşıların muhafaza edildiği depoda açıklamalarda bulundu. Turkovac’ın belirli testlerden geçeceğini açıklayan Yamanoğlu şunları dedi:

“Aşılar sevkiyat sonrasında depolarımıza ulaştı. Soğuk zincirde de takip edildi. Birkaç farklı yöntemle sıcaklığını takip ettik. Bizim bundan sonraki işimiz aşıları güvenli bir şekilde depolamak, kalite testlerinin bitmesini beklemek ve arada da aşı takip sistemine tanımlanması için karekod işlemlerini tamamlamak olacak. Bunun ardından da ürün güvenliğinden emin olduktan sonra aşıların illere sevkiyatı başlayacak.”

“Ülkemize gelen tüm aşılar ayrı ayrı analize sokuluyor”

Yurda girişi yapılan her aşının analiz edildiğini belirten Yamanoğlu, “Ülkemize gelen tüm aşılar ayrı ayrı analize sokuluyor. Soğuk zinciri uygun olsa bile, üreticilerin verdiği sertifikalar olsa bile ayrı ayrı analize sokulmaktadır. Tahminen önümüzdeki haftaya kadar dağıtımını gerçekleştirmeyi ümit emiyoruz. Talep dahilinde ihtiyaç oldukça, üretim kapasitenin uygunluğuna göre sevkiyatlar devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Bir flakon içerisinde 5 kişilik doz bulunmaktır”

Turkovac hakkında bilgiler veren Yamanoğlu, “Klasik aşılarda olduğu gibi 2 – 8 derece arası bir sıcaklıkta saklanıyor. Bir flakon içerisinde 5 kişilik doz bulunmaktır. Bunlar da 10’lu paketler içerisinde yer almaktadır. Aşıların ana merkezdeki karantina süreçleri tamamlandıktan sonra 81 ile dağıtılacak şekilde planlanması yapılıyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.