Ankara Havadis

YTB’nin Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali programı belli oldu

YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANLIĞI (YTB) TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN VE DİASPORA TOPLULUKLARINI, SİNEMANIN GÜCÜYLE ANLATMAYI HEDEFLEYEN DİASPORA ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ, 27-29 AĞUSTOS 2021 TARİHİNDE İSTANBUL ATLAS SİNEMASI’NDA DÜZENLENECEK.

YTB’nin Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali programı belli oldu
62 views
13 Ağustos 2021 - 15:10

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilen ve diaspora topluluklarını, sinemanın gücüyle anlatmayı hedefleyen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27-29 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Atlas Sineması’nda düzenlenecek.

YTB ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ortaklığında; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile gerçekleşen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı yapıldı. Organizasyonunu Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı yapacak olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Atlas Sineması’nda düzenlenecek.

Sinemanın tüm sanat dallarında olduğu gibi insanın temel ihtiyaçlarından olan hikâye anlatma ve kendini ifade etme ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıktığına dikkat çeken YTB Başkenı Abdullah Eren, günümüzde farklı kültürlerin hikayelerini izlemenin çok daha kolaylaştığına değindi.

Günümüzde sinemanın en etkili kitle iletişim aracı olduğunu ifade eden Eren, “Sinema ile anlatmak istediğiniz birçok şeyi sadece birkaç dakikada ya da bazen tek bir sahnede etkileyici ve estetik bir biçimde anlatabiliyorsunuz” dedi.

Eren, diaspora toplumlarının çok sayıda başlıkta toplanabilecek olan sorunlarını sinema aracılığıyla anlatma çabalarını desteklemek ve onları motive etmek adına Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ni hayata geçirdiklerini aktardı.

Diasporaların anayurtları dışında başka yerlerde yaşayan toplumlar olarak tanımlandığını aktaran Eren, dünya üzerinde eğitim, aile birleşimi, çalışma, savaş, çatışma, siyasi ve kültürel gerekçelerle anavatanlarından ayrılarak çeşitli ülkelerde yaşamını sürdüren diasporaların bulunduğunun altını çizdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.