Ankara Havadis

Fiyat İstikrarı Komitesi’nin üçüncü toplantısı sona erdi

AZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ BAŞKANLIĞINDAN FİYAT İSTİKRARI KOMİTESİ’NİN ÜÇÜNCÜ TOPLANTISINA İLİŞKİN, “RUSYA FEDERASYONU İLE UKRAYNA ARASINDA YAŞANAN GELİŞMELERİN OLASI YANSIMALARINI ETKİN ŞEKİLDE YÖNETEBİLMEK VE BAŞTA HUBUBAT VE YAĞLI TOHUMLAR OLMAK ÜZERE GIDA VE HAMMADDE ARZ GÜVENLİĞİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA ÜRETİM AŞAMASINDAN YURT İÇİ SATIŞ VE DIŞ TİCARET DAHİL TÜM TİCARİ AŞAMALARDA GEREKLİ TEDBİRLERİN VATANDAŞLARIMIZIN LEHİNE UYGULANMASINA KARAR VERİLDİ” AÇIKLAMASINDA BULUNULDU.

Fiyat İstikrarı Komitesi’nin üçüncü toplantısı sona erdi
600 views
02 Mart 2022 - 3:10

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığından Fiyat İstikrarı Komitesi’nin üçüncü toplantısına ilişkin, “Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin ülkemizdeki gıda ve enerji arz güvenliği ile enflasyon üzerinde neden olabileceği riskler ele alınmıştır” açıklamasında bulunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığındaki Fiyat İstikrarı Komitesi’nin üçüncü toplantısı 1 Mart’ta gerçekleşti. Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Enflasyonda son dönemdeki artışın sebepleri detaylıca değerlendirildiği, Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’deki gıda ve enerji arz güvenliği ile enflasyon üzerinde neden olabileceği riskler ele alındığı belirtildi. Ayrıca, mezkûr durumun başta enerji fiyatları olmak üzere diğer emtia fiyatları ile küresel lojistik maliyetleri üzerindeki etkilerinin değerlendirildiği aktarıldı.

Komite tarafından alınan kararlar ise şu şekilde sıralandı: “ Enflasyon ile mücadelenin, tüm kurumlarımız tarafından bütüncül bir bakış açısıyla önceliklendirilmesine, Bakanlıklarımızla koordinasyon içerisinde, işletmelerin denetlenmesine ve ürün ile hizmet satışlarında piyasa gerçekleriyle uyuşmayan haksız fiyat belirleyenlere cezai müeyyidelerin uygulanmasına, Mali disiplinden taviz vermeden yönetilen-yönlendirilen fiyatlar vasıtasıyla vatandaşlarımızın alım gücünün desteklenmesine yönelik uygulamaların sürdürülmesine, Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin olası yansımalarını etkin şekilde yönetebilmek ve başta hububat ve yağlı tohumlar olmak üzere gıda ve hammadde arz güvenliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla üretim aşamasından yurt içi satış ve dış ticaret dahil tüm ticari aşamalarda gerekli tedbirlerin vatandaşlarımızın lehine uygulanmasına, Yaygın perakende zincirlerinde ürün ve şube bazlı fiyatların dijital platformlarda açık veri olarak yayınlanması yoluyla adil ve serbest rekabetin sürekliliğinin izlenebilmesi ve tüketicilerin bilgiye kolay erişiminin sağlanması için ilgili Bakanlıkların gerekli çalışmaları yapmasına, başta enerji olmak üzere tüm kaynakların verimli kullanılmasına yönelik işletmelerimize sunulan desteklerin artırılmasına, Kamudaki tasarruf tedbiri uygulamalarının sıkı bir şekilde takip edilmesine karar verilmiştir.”

Ayrıca konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Fiyat İstikrarı Komitesi 3. toplantımızı gerçekleştirdik. Son dönemde uluslararası alanda yaşanan gelişmeleri değerlendirerek bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki olası risklerini detaylıca ele aldık” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.