Ankara Havadis

Füzelerin ardındaki milli güç: Isıl Piller

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, ÖZELLİKLE FÜZELERDE ANA GÜÇ KAYNAĞI, HAVACILIK SANAYİSİNDE DE ACİL DURUM YEDEK GÜÇ KAYNAĞI OLARAK KULLANILAN ISIL PİLLERİN MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLMESİ SAYESİNDE 91 MİLYON DOLARIN TÜRKİYE’DE KALDIĞINI AÇIKLADI. FARKLI TEKNİK ÖZELLİKLERDE 38 ISIL PİLİN ULUSLARARASI STANDARTLARDA ÜRETİLDİĞİNİ KAYDEDEN BAKAN VARANK, “ISIL PİLLERE İLİŞKİN YURT DIŞINA BAĞIMLILIĞIMIZ TAMAMEN ORTADAN KALKTI. ALMANYA’DAN SONRA BİR AB ÜLKESİNDEN DAHA ÖN SİPARİŞ ALDIK. ÖNEMLİ BİR SÖZLEŞMEYİ İMZA AŞAMASINDAYIZ” DEDİ. TÜRKİYE BİR YANDAN YURT İÇİNDE TERÖRLE MÜCADELEYİ ETKİN ŞEKİLDE YÜRÜTÜRKEN IRAK, SURİYE, LİBYA VE DOĞU AKDENİZ GİBİ SICAK BÖLGELERDE HAK VE MENFAATLERİNİ KORUMAKTAN ÇEKİNMİYOR. TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİN YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERİ DE SAHADAKİ MEHMETÇİK İLE BİRLİKTE TÜRKİYE’NİN CAYDIRICI GÜCÜNÜ ÇARPAN ETKİSİYLE ARTIRIYOR.

Füzelerin ardındaki milli güç: Isıl Piller
424 views
04 Ağustos 2020 - 10:30

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle füzelerde ana güç kaynağı, havacılık sanayisinde de acil durum yedek güç kaynağı olarak kullanılan ısıl pillerin milli imkanlarla üretilmesi sayesinde 91 milyon doların Türkiye’de kaldığını açıkladı.

Farklı teknik özelliklerde 38 ısıl pilin uluslararası standartlarda üretildiğini kaydeden Bakan Varank, “Isıl pillere ilişkin yurt dışına bağımlılığımız tamamen ortadan kalktı. Almanya’dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık. Önemli bir sözleşmeyi imza aşamasındayız” dedi. Türkiye bir yandan yurt içinde terörle mücadeleyi etkin şekilde yürütürken Irak, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz gibi sıcak bölgelerde hak ve menfaatlerini korumaktan çekinmiyor. Türk savunma sanayisinin yerli ve milli teknolojileri de sahadaki Mehmetçik ile birlikte Türkiye’nin caydırıcı gücünü çarpan etkisiyle artırıyor.

Stratejik teknoloji

Savunma sanayisinde çok göz önünde olmayan ancak stratejik önem taşıyan bir teknoloji de ısıl piller. Birçok savunma sanayi ürününde temel güç kaynağı olarak kullanılabilen ısıl piller, dünyada bir kaç ülke tarafından üretiliyor.

Tek üretici SAGE

Türkiye’nin tek ısıl pil geliştirici ve üreticisi olan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bu kritik ürünlerin Ar-Ge’sinden tasarımına, her türlü testinden üretimine kadar tüm süreçleri bir bütün olarak üstleniyor.

250 tasarım yapıldı

Bakan Varank, TÜBİTAK SAGE’nin 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başladığını ifade ederek, “Şu ana kadar farklı teknik özelliklere sahip yaklaşık 250 ısıl pil tasarımı yapıldı. Bunların 38’i üretilerek uluslararası askeri standartlara uygun olarak kalifiye edildi” şeklinde konuştu.

Diğer sistemlerde de kullanılıyor

Üretilen ısıl pillerin TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen sistemlerin dışında diğer savunma sanayi kuruluşları tarafından geliştirilen milli sistemlerde ve sivil havacılık sektöründe de kullanıldığının altını çizen Bakan Varank, “SAGE’de geliştirilen ısıl piller ile Türk savunma sanayisinde ısıl pillere ilişkin yurt dışı bağımlılık tamamen ortadan kalkmıştır” diye konuştu.

Önemli ihracat potansiyeli

Varank, SAGE’nin yurt içi teslimatların yanı sıra birçok farklı ülkeye 2012 yılından itibaren ısıl pil ihracatı yaptığını belirterek, “Bu ülkeler arasında Almanya, Ukrayna, Brezilya ve Suudi Arabistan var. Isıl pil, büyük ihracat potansiyeline sahip. Hatta yakın zamanda Almanya’dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık. Önemli bir sözleşmeyi imza aşamasındayız. Güçlü rakiplerimiz arasından sıyrılarak bu ön siparişi almamız oldukça mühim” ifadelerini kullandı.

Bilgiler yurt dışına çıkmadı

SAGE’nin ısıl pilleri geliştirip üreterek yaklaşık 91 milyon doların yurt içinde kalması sağladığını kaydeden Varank, “İşin ekonomik kısmı elbette önemli ama diğer taraftan güvenlik boyutunu da göz ardı edemeyiz. Bu üretimlerimizle ülke savunmasına ilişkin stratejik bilgilerin yurt dışına çıkmasını da engellemiş olduk” dedi.

Elektriksel enerji üretiyor

Isıl pil, elektrolitin 650C sıcaklığa çıkartılarak eriyik hale getirilmesinin ardından anot ve katot arasındaki iyon iletkenliğinin oluşturularak elektrokimyasal reaksiyonların başlaması ilkesiyle elektriksel enerji üreten bir pil türü.

Tek kullanımlık

Tek kullanımlık olan ısıl piller; füzeler, güdüm kitleri, güdümlü topçu mühimmatları, uçak koltuk fırlatma sistemleri, muharip uçak acil durum sistemleri, sivil havacılık uygulamaları, tapalar ve akustik karıştırıcılarda güç kaynağı olarak kullanılıyor.

Nerelerde kullanılıyor

Isıl piller, SAGE tarafından geliştirilen milli sistemler olan Hassas Güdüm Kitleri (HGK Ailesi), Kanatlı Güdüm Kitleri, Seyir Füzeleri (SOM Ailesi) ve Hava-Hava Füzeleri (Gökdoğan ve Bozdoğan) ile diğer Türk savunma sanayi kuruluşları tarafından geliştirilen milli sistemlerde görev alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.