Ankara Havadis

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Mobilyada dünyada ilk 5’e girmeliyiz”

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE ULAŞILAN SEVİYELERİN ÇOK İYİ OLDUĞUNU FAKAT YETERLİ OLMADIĞINI BELİRTEN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “ÜLKEMİZ MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİ KONUMUNDA. DÜNYANIN 12. BÜYÜK İHRACATÇISIYIZ. BU SEVİYE ÇOK GÜZEL VE ÇOK BAŞARILI FAKAT YETERLİ DEĞİL. MOBİLYACILARIMIZI İLK 5’E SOKACAK ADIMLAR ATILMALI. EN ÖNEMLİSİ EL ÜRETİMİ YAPAN MOBİLYACILIK ESNAFINA ÖZEL TEŞVİKLER VERİLEREK DESTEKLENMELİ” DEDİ.

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Mobilyada dünyada ilk 5’e girmeliyiz”
104 views
04 Ağustos 2020 - 10:00

Mobilya sektöründe ulaşılan seviyelerin çok iyi olduğunu fakat yeterli olmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemiz mobilya sektöründe dünyada çok önemli bir tedarikçi konumunda. Dünyanın 12. Büyük ihracatçısıyız. Bu seviye çok güzel ve çok başarılı fakat yeterli değil. Mobilyacılarımızı ilk 5’e sokacak adımlar atılmalı. En önemlisi el üretimi yapan mobilyacılık esnafına özel teşvikler verilerek desteklenmeli” dedi.

“Mobilya sektörümüz bizi daha da gururlandırmalı”

Üretim ve ihracat konusunda dünya sıralamasının ilk 5’e çekilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Pandemi süreci mobilya sektörümüzü de sekteye uğratmıştı fakat yılın ilk 6 ayı sonunda yine eski günlerine döndü. Öyle ki, bu 6 aylık süreçte ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48 artarak 1 buçuk milyon dolar oldu. Cari açığa büyük katkıda bulunan, dünyada ülkemizin adını her yerde duyuran mobilya sektörümüzün bu başarısı çok sevindirici. Dünyanın 13. büyük mobilya üreticisi, 12. büyük ihracatçısı konumundayız. Fakat bu seviyeyi ilk 5’e çekmememiz için hiçbir sebep yok. Ankara siteler, Bursa İnegöl gibi dört bir yandaki mobilyacı esnafımızın bizi daha da gururlandırması için teşvikler verilmeli. Dünyaya ihraç edilen dizi ve filmlerin çekimlerinde mobilyalarımız daha fazla ve daha detaylı şekilde işlenmeli” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.