Ankara Havadis

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Hatay Baro Başkanı Dönmez’in tavrını şiddetle kınadıklarını belirtti

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İSMAİL ÇATAKLI, HATAY BARO BAŞKANI EKREM DÖNMEZ’İN POLİSİN KİMLİĞİNİ İSTEMESİNE YÖNELİK GÖSTERDİĞİ TAVRA YÖNELİK, “TÜRK POLİS TEŞKİLATI, KİMLİK SORMANIN USUL VE ESASLARI HAKKINDA HAD BİLDİRTMEYE ÇALIŞMAK HAKKANİYETLİ BİR YAKLAŞIM OLMAYACAKTIR. HATAY BARO BAŞKANINI, KANUNUN VERDİĞİ YETKİ ÇERÇEVESİNDE GÖREVİNİ YAPMAK İSTEYEN POLİSİMİZE KARŞI TAVRINI VE SONRASINDA HİÇBİR GERÇEĞE UYMAYAN AÇIKLAMALARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ” DEDİ.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Hatay Baro Başkanı Dönmez’in tavrını şiddetle kınadıklarını belirtti
79 views
05 Ağustos 2020 - 13:10

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in polisin kimliğini istemesine yönelik gösterdiği tavra yönelik, “Türk Polis Teşkilatı, kimlik sormanın usul ve esasları hakkında had bildirtmeye çalışmak hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır. Hatay Baro Başkanını, kanunun verdiği yetki çerçevesinde görevini yapmak isteyen polisimize karşı tavrını ve sonrasında hiçbir gerçeğe uymayan açıklamalarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, aylık bilgilendirme toplantısında, polisle yaşadığı kimlik polemiğinin ardından karakola götürülerek gündeme gelen Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez hakkında açıklama yaptı. Polis Vazife Ve Salhiyet Kanunu’nun Durdurma ve kimlik sorma Madde 4/A kısmına atıfta bulunan Çataklı, “Polis kolluk görevini yerine getirirken kimlik sorabilir. Kimliği belirlenmeyen kişi tutularak durumdan Cumhuriyet Başsavcısı haberdar edilir. Bu kişi kimliği açık bir şekilde anlaşılıncaya kadar gözaltına alınır ve gerekirse tutuklanır. Hadise bu yasal çerçeveye ilişkin cereyan etmiştir. Hatay Baro başkanının savcı kararı olmadan karakolda 4 saat tutulduğu iddiası ise açık bir yanıltmadır. Hatay Baro Başkanı, görevli polislerden şikayetçi olmuştur. Polisler de buna karşılık görevlerini yaptırmadıkları gerekçesiyle baro başkanından şikayetçi olmuştur. Baro başkanı karakola 21.45’te getirilmiş ve 00.50’de karakoldan ayrılmıştır. Buradaki tutarsızlık sadece süre ile ilgili değildir. Kendisi karakola 3 avukat ile birlikte gelmiştir. Karakol amirinin odasında ifade öncesi hazırlık yapmıştır. 23.12’de ifade vermeye başlamış ve tam 5 sayfa yazılı ifade vermiştir. Karakolda kendisine de herhangi bir gözaltı işlemi de uygulanmamıştır. Polisimizin kimlik sorma konusundaki mevzuat açıktır. Uygulama şekli bellidir. 175 yıllık mazisi ile emsalleri arasında çok yüksek bir noktada bulunan Türk Polis Teşkilatı, kimlik sormanın usul ve esasları hakkında had bildirtmeye çalışmak hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır. Hatay Baro Başkanını, kanunun verdiği yetki çerçevesinde görevini yapmak isteyen polisimize karşı tavrını ve sonrasında hiçbir gerçeğe uymayan açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. Medeni hukuku tanımayarak kendisi için imtiyaz arayan hukuka ve kanunun gereklerine yaptığı için önemi ve sorumluluğuna uygun davranmayan baro başkanına yaptıkları açıklama ve attıkları imza ile desteklerini ortaya koyan baro başkanlarına da bu açıklamayı okurlarsa eğer kanunlardaki en büyük imtiyazın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına olduğunu hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.