Ankara Havadis

Millet Kıraathaneleri etkinliklerin adresi oluyor

MAMAK BELEDİYESİ TARAFINDAN BOĞAZİÇİ MAHALLESİ’NE KAZANDIRILAN NEŞET ERTAŞ MİLLET KIRAATHANESİ, KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR. KONSER VE SÖYLEŞİ GİBİ BİR ÇOK ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPAN MİLLET KIRAATHANESİNDE BU KEZ, DEDE KORKUT HİKAYELERİ’NİN BİLİNEN 12 HİKAYESİNDEN BİRİ OLAN “DUHA KOCA OĞLU DELİ DUMRUL” MEDDAH ANLATIMIYLA YAŞATILDI.

Millet Kıraathaneleri etkinliklerin adresi oluyor
131 views
10 Ağustos 2020 - 14:30

Mamak Belediyesi tarafından Boğaziçi Mahallesi’ne kazandırılan Neşet Ertaş Millet Kıraathanesi, kültür ve sanat hayatına katkı sağlamaya devam ediyor.

Konser ve söyleşi gibi bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan millet kıraathanesinde bu kez, Dede Korkut Hikayeleri’nin bilinen 12 hikayesinden biri olan “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul” meddah anlatımıyla yaşatıldı. Mamak Belediyesinin Youtube sayfası ve sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanan etkinliğe vatandaşlar da interaktif katılım gerçekleştirerek hem kültürel değerleri yeniden yaşadı, hem de keyifli bir akşam geçirdi.

Mamak, millet kıraathanelerini çok sevdi

Millet Kıraathanelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu olduğunun altınızı çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, kıraathane kültürünün çok eskiye dayanan bir kültür olduğunu kaydetti. Köse, “Boşa vakit geçirmeyi hoş görmeyen, her vakti değerlendirmeyi yeğleyen ecdadımızın oluşturduğu bir kültür bu. Tabii eski kıraathane kültürü yerini farklı uygulamalara bıraktı. Bu kültür sadece oyun oynanan kahvehane kültürüne dönüştü. İnşallah Mamak Belediyesi olarak hizmete açtığımız millet kıraathanelerimiz bu kültürün gerçek anlamda yaşatıldığı, hemşehrilerimizin ve özellikle gençlerimizin birbirleriyle hasbihal ettiği, eğlendiği, kültür ve sanat etkinliklerinin yer aldığı, vatandaşlarımızın zamanlarını kaliteli değerlendiği bir mekan olacak” diye konuştu. Köse, etkinlikler kapsamında da milli duyguları, örf, adet ve gelenekleri, vatan ve millet sevgisini gençlere ve çocuklara aktarmaya yardımcı olacak kültür ve sanat faaliyetlerine daha çok önem ve öncelik vereceklerini belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.