Ankara Havadis

Mozambik’te tarih araştırmalarına TİKA’dan destek

MAPUTO KALESİ BÜNYESİNDEKİ ‘YORUM VE KAYNAK MERKEZİ’NİN BİLİŞİM ALTYAPISI, TİKA TARAFINDAN GÜÇLENDİRİLDİ.

Mozambik’te tarih araştırmalarına TİKA’dan destek
128 views
26 Ağustos 2020 - 15:01

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mozambikin en önemli tarihi eserlerinden olan Maputo Kalesi’ndeki ‘Yorum ve Kaynak Merkezi’ni donattı.

Başkent Maputo’da bulunan Maputo Kalesi, Mozambik’in önemli tarihi değerlerinden biri. Eduardo Mondlane Üniversitesi tarafından müze ve ‘Yorum Kaynak Merkezi’ olarak kullanılan kale bünyesinde Mozambik tarihini daha iyi anlamak için çalışmaların yürütülmesi planlanıyor. Bu çalışmalara destek olunması amacıyla TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile merkezin donatımı sağlanarak bilişim altyapısı güçlendirildi.

Projenin açılışına Eduardo Mondlane Üniversitesi Kültür İşleri Daire Başkanı Prof. Doktor Alda Costa, TİKA Program Koordinatörü Ömer Faruk Mergen, üniversite yetkilileri ve basın mensupları katıldı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Costa, “Bu proje, Mozambik’in kolonyal dönem ve öncesine yönelik çalışmalarımıza destek olacaktır. 2018 yılında Türk ve Mozambikli gönüllülerin çektiği fotoğrafların sergilenmesi ile başlayan bu işbirliğinin buralara geldiğini görmek bizi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Programda söz alan Mergen ise, tarih bilincinin gelişmesinin Türkiye açısından çok önemli bir konu olduğunun altını çizerek, “Dost ülkelerimizde bu alandaki çalışmaları desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İlerleyen süreçlerde Eduardo Mondlane Üniversitesi işbirliğinde arşiv yönetimi alanında da ortak çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.