Ankara Havadis

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Ülkemizde tasarruf oranı her yıl düşüyor”

TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “PANDEMİ DÖNEMİ BİZE TASARRUF YAPMANIN VE İSRAFTAN KAÇINMANIN HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ. SON 3 YILDA ÜLKEMİZDE TASARRUF ORANI YÜZDE 15, YÜZDE 14, YÜZDE 13 OLARAK GERİLEDİ. 31 EKİM DÜNYA TASARRUF GÜNÜ BU BAKIMDAN, HERKESİN YEDİĞİ EKMEKTEN GİYDİĞİ AYAKKABIYA KADAR TASARRUF YAPMASININ AİLE BÜTÇESİ VE ÜLKE EKONOMİSİNE ÇOK BÜYÜK KATKISI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA HATIRLADIĞI GÜN OLMALI” DEDİ.

TESK Genel Başkanı Palandöken: “Ülkemizde tasarruf oranı her yıl düşüyor”
89 views
30 Ekim 2020 - 10:10

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi dönemi bize tasarruf yapmanın ve israftan kaçınmanın her zamankinden daha önemli olduğunu gösterdi. Son 3 yılda ülkemizde tasarruf oranı yüzde 15, yüzde 14, yüzde 13 olarak geriledi. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü bu bakımdan herkesin yediği ekmekten giydiği ayakkabıya kadar tasarruf yapmasının aile bütçesi ve ülke ekonomisine çok büyük katkısı olduğunu bir kez daha hatırladığı gün olmalı” dedi.

Küçük yaşlardan itibaren tasarruf alışkanlığı edinilmesi gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geleceğimizi garantiye almak, önce aile bütçemize, daha sonra ekonomimize katkıda bulunmak için tasarruf yapmak, hem ahlaki hem dini açıdan hepimizin sorumluluğu. Küçük yaşlardan itibaren edinilmesi gereken bir alışkanlık. Giyecek yeteri kadar ayakkabımız varken, bir çeşit daha almamak, lüzumsuz ise ışığı kapatmak, akıtan su vanalarını değiştirmek, kullanılmayan fişleri prizden çekmek, iki ekmek yetiyorken üçüncüyü almamak, düzenli olarak kumbara sistemi gibi birikim yapmak gibi daha onlarca örnekleri çoğaltabileceğimiz tasarruf yöntemi var. Hem enerji hem gıda hem para konularında tasarruf, büyük çapta düşünüldüğünde ülkelerin cari açıklarına kadar etkisi olan basit ama etkili bir yöntem” diye konuştu.

“Ülkemizde tasarruf oranı her yıl düşüyor”

Geleceğini düşünen herkesin tasarruf bilinci edinmesi için Dünya Tasarruf Günü’nü beklememesi gerektiğini hatırlatan Palandöken, “Herkesin tasarruf bilincine sahip olması için 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nü beklemesi gerekmiyor. Özellikle de pandemi sürecinde har vurup harman savurmamak gerektiğini, gıdaya ulaşımın, kazancın, birikimin önemini tüm dünya olarak fark ettik. Ülke olarak da bu bilinçle hareket etmeliyiz. TÜİK verilerine göre tasarruf oranımız 2017’de yüzde 15’ken 2018’de yüzde 14, 2019’da ise bu oran yüzde 13 olarak belirlendi. Oran yükselmesi gerekirken düşüyorsa tasarruf bilincimiz azalıyor demektir. Kendi bütçemiz, çocuklarımızın geleceği, ülkemizin ekonomisi, enerji kaynaklarının sürekliliği için topyekûn bir tasarruf bilincine sahip olmamız şart” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.