Ankara Havadis

Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Karayavuz’un anıları kitap oldu

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU BÜNYESİNDEKİ ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ, YAYINLARI ARASINA YENİ BİR ESER DAHA EKLEDİ. DEMOKRAT PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ SELAHADDİN KARAYAVUZ’UN ANILARI PROF. DR. ZEHRA ASLAN TARAFINDAN DERLENEREK YAYIN HAYATINA KAZANDIRILDI.

Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Karayavuz’un anıları kitap oldu
104 views
07 Aralık 2020 - 12:10

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, yayınları arasına yeni bir eser daha ekledi. Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Selahaddin Karayavuz’un anıları Prof. Dr. Zehra Aslan tarafından derlenerek yayın hayatına kazandırıldı.

Eserde yer alan anılar, partiler arası siyasi ilişkilere ve dönemin sosyal, kültürel ve ekonomik yaşantısına ayna tutmakta. Adnan Menderes ile diyaloglar, parti içi çekişmeler ve tartışmalar, dönemin siyasileriyle ilgili ilginç anılar ve tespitler, yaşanan zorluklar, köy kahvelerinde yapılan siyasi toplantılardan hatiplerin üsluplarına kadar birçok ayrıntı, gözlemci olan Karayavuz’un anılarında hayat bulmakta.

Hatıratın ilginç kısmı; Yassıada, Kayseri, Sultanahmet ve Toptaşı Cezaevleri ile ilgili verilen bilgiler. Bu süreçlerin bilinmeyen ve daha önce değinilmemiş birçok yönü ayrıntılarıyla bulunabilecek eser, Cumhuriyet Dönemi’nde bilhassa siyasi tarihle ilgili çalışmalara kaynak olacağı gibi meraklısını da tarih yolculuğuna çıkarmakta.

Okuyucular bu esere, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının genel ağ sayfasından (http://www.atam.gov.tr/) ve satış bürolarından ulaşabilecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.