Ankara Havadis

“Gör-İşit” sistemi ile engelsiz kütüphane hizmeti başladı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI AHMET MİSBAH DEMİRCAN, “OKUMANIN ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL, KİTABIN, BİLGİNİN ULAŞAMADIĞI EN UFAK BİR İLÇEMİZ, MAHALLEMİZ KALMASIN İSTİYORUZ” DEDİ.

“Gör-İşit” sistemi ile engelsiz kütüphane hizmeti başladı
84 views
14 Ekim 2020 - 11:20

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Okumanın önünde hiçbir engel, kitabın, bilginin ulaşamadığı en ufak bir ilçemiz, mahallemiz kalmasın istiyoruz” dedi.

Bilgiye kolay erişimi sağlayacak her türlü yeniliği bünyesinde barındıran il halk kütüphanelerinde “Gör-İşit” sistemi başladı. Uygulamanın hayata geçirildiği ilk kütüphane ise Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi oldu.

Sistemi yerinde inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, okumanın önünde hiçbir engel kalmamasını istediklerini ve engelli ya da engelsiz her vatandaşın okuma talebine eşit yaklaştıklarını söyledi.

Bakanlık olarak okuma oranını artırma ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırma prensibiyle çalıştıklarını ifade eden Bakan Yardımcısı Demircan, yaptığı açıklamada, “Kitabın, bilginin ulaşamadığı en ufak bir ilçemiz, mahallemiz kalmasın istiyoruz” dedi.

Dezavantajlı grupları çalışmalarında görmezden gelmediklerini de belirten Demircan, Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesinin uygulamaya başladığı “Gör-İşit” sisteminin tüm halk kütüphaneleri tarafından örnek alınması gerektiğini ve bu sistemi Türkiye geneline yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesince başlatılan “Gör-İşit” sistemi gönüllü okuyucuların seslendirdiği basılı kitapların görme engelli üyelere ulaştırılmasını sağlıyor. Gönüllülerce seslendirilen kitapların listeleri İl Halk Kütüphanesine üyeliklerini tamamlayan görme engelli vatandaşlara dijital olarak gönderiliyor.

Okuyucunun seçimine göre, her türlü dijital kullanıma uygun olarak istenilen kitap görme engelli okuyucuyla buluşuyor. Gönüllülerin okumaları ise ikisi görme engelli olmak üzere dört çalışan tarafından vurgu, tonlama, okuma hızı ve diksiyon kriterlerine göre değerlendiriliyor. Uzaktan erişim ve tamamen gönüllülük ile sürdürülebilir hale gelen uygulamanın tüm halk kütüphanelerinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.